Vlaky, aeroplány, chorály. Muzika vás může přenést jinam

Praha - V prostoru mezi historickými automobily, lokomotivami a aeroplány v pražském Národním technickém muzeu na festivalu Pražské jaro zpívali členové souboru Schola Gregoriana Pragensis pod uměleckým vedením Davida Ebena. Koncert s názvem Člověk putující (Homo viator) nabídl gregoriánské chorály kombinované s mluvenými vstupy Ebenova bratra Marka.

Video Reportáž Petra Meškána
video

Reportáž Petra Meškána

Symbolika cesty spojila středověkou hudbu a historické dopravní prostředky s úryvky básnických textů. „Drtivá většina vynálezů, co tu jsou, slouží k tomu, aby se člověk někam přenesl, aby se někam dostal, a to fyzicky. Ale ta muzika vás může přenést někam jinam i duchovně,“ uvažuje Marek Eben.

Vyprodaný koncert navázal na loňský ročník Pražského jara, kdy na stejném místě Agon Orchestra pod vedením Petra Kofroně připomněl 100. výročí narození a zároveň 20. výročí úmrtí průkopníka nové hudby a estetiky Johna Cage.

Schola Gregoriana Pragensis byla založena Davidem Ebenem v roce 1987. První dva roky existence mohla zpívat pouze při liturgii, od konce roku 1989 se však intenzivně věnuje také nahrávání a často koncertuje doma i v zahraničí. Nahrávky souboru získaly již řadu ocenění, soubor zároveň natáčí i pro Český rozhlas. Soubor se řadí mezi přední světové interprety středověké duchovní hudby.