Houslista Svěcený vydává novou desku a chystá turné

Praha - Jeden z nejúspěšnějších českých houslistů Jaroslav Svěcený připravil nové album. Nabízí na něm emotivní hudbu argentinského skladatele Astora Piazzolly a dostalo jméno In the Sign of Tango. Vzniklo ve spolupráci s akordeonistou a bandoneonistou Ladislavem Horákem, který je považován za jednoho z tuzemských průkopníků této hudby. Oba umělci představí svou nahrávku na řadě koncertů v České republice.

„Piazzolla je tvůrcem stylu Tango nuevo a fenoménem minulého století. Dokázal totiž vyjít z argentinského folkloru a po studiích u slavné Nadii Boulangerové v Paříži uměl do svého stylu aplikovat znalosti klasické hudby včetně baroka až po moderní směry 20. století, jazz, rock a další žánry,“ řekl na adresu svého kolegy Svěcený.

Jejich společná nahrávka vznikla za dva dny. Kromě Piazzollových skladeb je na albu také Tango pour Claude jeho pokračovatele Richarda Galliana, které je proslulé syntézou tanga s francouzským stylem. Jako bonus Svěcený s Horákem natočili jedno z nejstarších a nejhranějších tang El choclo (Hlas kukuřice) z roku 1903, jehož autorem je další slavný argentinský skladatel Angel Gregorio Villoldo. 

K desce se, jak bývá zvykem, pojede také turné napříč republikou. Houslista navštíví zhruba dvacet českých měst, ale zahraje také na festivalech - třeba na Kláštereckých hudebních slavnostech nebo na desátém ročníku Tónů chodovské tvrze, kde bude program také zahajovat.

Jaroslav Svěcený - In the Sign of Tango
Zdroj: Jaroslav Svěcený

Držitel Zlaté plakety natočil doposud přes čtyřicet desek s díly světových i tuzemských autorů (Marta Kubišová, Jablkoň, Vašo Patejdl), za které obdržel mnoho zlatých i platinových desek. Přiložil ruku k dílu i na debutovém albu dcery Julie, i když jen jako producent.