Svět Kamila Lhotáka ukazuje reprezentativní výstava

Vysoké Mýto (Orlickoústecko) - V Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě začala výstava prací Kamila Lhotáka. Podařilo se pro ni shromáždit reprezentativní výběr z tvorby předního českého malíře 20. století. Expozice provádí výtvarníkovu tvorbu od maleb, kreseb, grafiky až k tvorbě poštovních známek.

„Na výstavě je k vidění 28 olejomaleb a 48 grafických listů z celkem devíti českých galerijních institucí. Ty dohromady reprezentují jak počáteční umělcovo období související se Skupinou 42, tak i autorovu vrcholnou tvorbu,“ uvedl ředitel muzea Jiří Junek.

Zajímavostí výstavy jsou Lhotákovy umělecké návrhy a finální podoba oblíbených poštovních známek zapůjčené Poštovním muzeem v Praze. Celkovou atmosféru technického světa doplňují některé trojrozměrné předměty. Souvisejí s objekty na Lhotákových plátnech a zároveň jsou unikáty samy o sobě, například závodní kolo Diamant z roku 1904, koš horkovzdušného balonu, modely letounů Blériot, francouzské ponorky Surcouf a kolesového parníku Stadt Zürich.

  • Instalace výstavy Kamil Lhoták
    Instalace výstavy Kamil Lhoták zdroj: ČTK
  • Instalace výstavy Kamil Lhoták
    Instalace výstavy Kamil Lhoták zdroj: ČTK

Kamil Lhoták (1912 až 1990) byl malíř, grafik a ilustrátor. Studoval práva na Karlově univerzitě a jako malíř byl samouk. Inspirací mu byly staré obrázkové časopisy, atlasy či reklamní prospekty, ovlivnila ho i tvorba malíře Henriho Rousseaua. První výstavou měl v roce 1939 a o tři roky později spoluzakládal spolek výtvarníků Skupina 42, kteří se soustředili ve své tvorbě na město a vztah člověka a průmyslové civilizace. Po druhé světové válce se Lhotákovy práce dostaly i na výstavy do zahraničí, například do Londýna, Káhiry či Sao Paula.

V roce 1947 a pak i v roce 1963 získal zlatou medaili na Bienále v Benátkách, a to za kreslený film Atom na rozcestí, jenž byl údajně prvním dílem na námět atomové energie ve světovém filmu. Technické vynálezy byly oblíbeným tématem jeho děl. Byl také vyhledáván nakladateli knih pro děti i dospělé. Kresbami doprovodil mimo jiné oblíbenou knihu Dědeček automobil od svého přítele Adolfa Branalda, překlad Vynálezu zkázy od Julese Verna či Pohádky o mašinkách.

Kamil Lhoták - Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě (Vysoké Mýto), ne 26. 5. 2013 - 16. 6. 2013.