Vary sfouknou Pěnu dní i Hřebejkovy Líbánky

Karlovy Vary –  O hlavní cenu filmového festivalu v Karlových Varech, Křišťálový glóbus, usiluje čtrnáct snímků, mezi nimi i jeden český – Líbánky Jana Hřebejka, které vznikly s přispěním České televize. 48. ročník zahájí filmová adaptace vpravdě kultovní knihy Borise Viana Pěna dní. Osobně ji přijede uvést francouzský režisér Michel Gondry.

Díla Michela Gondryho, který má na kontě drama Věčný svit neposkrvněné mysli či akční krimikomedii Zelený sršeň, uvádí karlovarský festival ve svém programu pravidelně, letos mu svěřil zahájení. Poetický příběh o schopnosti a odhodlání přinést pro lásku milované bytosti jakoukoli oběť – s Audrey Tautouovou a Romainem Durisem v hlavních rolích – uvede festival v evropské premiéře a také do české kinodistribuce.

Z české kinematografie si ve Varech premiéru odbude nový film Alice Nellis Revival o comebacku rockové skupiny ze 70. let. Promítat se bude v nesoutěžním programu na rozdíl od dalšího tuzemského příspěvku – Líbánek Jana Hřebejka. Psychologický thriller, který po snímcích Kawasakiho růže a Nevinnost završuje volnou trilogii, se pokusí získat Křišťálový glóbus.

Video Filmy ČT na letošním MFF KV
video

Filmy ČT na letošním MFF KV

Filmy ČT na letošním MFF KV

Soutěžní filmy na MFF KV - Michel Gondry

Soutěžní filmy na MFF KV - Karel Och

V hlavní soutěži je zařazeno celkem čtrnáct snímků, včetně Hřebejkových Líbánek. Do této sekce se vrací šest režisérů, kteří už ve Varech soutěžili, dva z nich získali ocenění pro nejlepší film. Krzysztof Krauze a Joanna Kos-Krauzeová přijedou tentokrát s černobílým stylizovaným portrétem cikánské básnířky Papusza. Druhé vavříny MFF KV se pokusí získat izraelský tvůrce Yossi Madmony. V dramatu Místo v nebi se stejně jako ve vítězném Restaurátorovi věnuje vztahu mezi otcem a synem, a to na ploše čtyř dekád pohnutých dějin izraelského státu.

Pěna dní / Audrey Tautouová, Romain Duris
Zdroj: Film Servis Festival Karlovy Vary

Španělský filmař Xavier Bermúdez do soutěže vstupuje s Hodnotou času, bizarně melancholickým příběhem nehynoucí lásky. Britský režisér Ben Wheatley představí černobílou komorní hříčkou s prvky psychedelie Pole v Anglii, odehrávající se za občanské války v polovině 17. století. Specifický pohled do minulosti nabídnou i enfant terrible německého filmu Oskar Roehler kontroverzní rodinnou ságou Prameny života nebo uznávaný maďarský režisér János Szasz razantní adaptací slavného románu Agoty Kristofove Velký sešit.

Thriller se společenským dramatem propojil francouzský režisér Philippe Godeau ve snímku 11.6 zpracovávajícím skutečnou „loupež století“. Ukázkou politické satiry je film Itala Roberta Andóa Ať žije svoboda. Od debutanta Lance Edmandse se diváci ve filmu Bluebird dočkají vhledu do maloměstské komunity. Na výraznou stylizaci sází chorvatský režisér Vinko Brešan v osobitě parodickém příspěvku na téma demografického růstu Knězovy děti. Islanďan Marteinn Thorsson se podělí o svou alkoholicko-korupční noční můru XL.

Pole v Anglii
Zdroj: Film Servis Festival Karlovy Vary

Ve znamení ženských hrdinek jsou soutěžní příspěvky z Řecka a Ruska. Penny Panayotopoulou uvede sugestivní intimistickou variaci na téma samoty a křehkosti lidských vztahů Září. Trojnásobný účastník soutěže Na východ od Západu Uzbek Jusup Razykov bude mít premiéru v hlavní soutěži se snímkem Hanba, ruským civilním dramatem žen čekajících na polorozpadlé severoruské vojenské základně na nejistý návrat manželů sloužících na moři.

Když je řeč o soutěžné sekci Na východ od Západu, která se zaměřuje na objevování výrazných talentů středoevropského a východoevropského filmu – zahájí ji snímek Zázrak slovenského režiséra Juraje Lehotského, který v Cannes zabodoval se svým předchozím počinem, dokumentem Slepé lásky o nevidomých hledajících partnerské štěstí. Jeho Zázrak, který vznikl v koprodukci České televize, je sociálně laděným dramatem patnáctileté dívky z nápravného zařízení. Mezi dvanácti soutěžními snímky jsou zastoupeni také chorvatští, polští, estonští, ruští nebo ukrajinštní filmaři.

Zázrak
Zdroj: Film Servis Festival Karlovy Vary

Své želízko má česká kinematografie i v soutěži dokumentů – ve filmu DK o zesnulém radikálním architektovi Davidu Kopeckém. Režisérkou je jeho žena Bára Kopecká. V české koprodukci také vznikl snímek Roura, road-movie režiséra Vitalije Manskije, který se vydal po trase transsibiřského plynovodu. Slovensko zastupují Exponáty aneb Příběhy ze zámku, dokumentarista Pavol Korec je natočil v domově důchodců.

48. filmový festival začíná v Karlových Varech 28. června a potrvá do 6. července.