V Café Reichenberg se podávají neslazené osudy

Liberec - Dáte si rakvičku nebo věneček? Café Reichenberg, kavárna, která má v názvu německý výraz pro Liberec, servíruje čtyři skutečné příběhy, které zavedou diváky „do temnoty“ severočeského města. Autorkami tanečního projektu jsou dvě členky baletního souboru liberecké scény.

Zdroj: Divadlo F. X. Šaldy Autor: Lukáš Trojan

Šaldovo divadlo se rozhodlo dávat prostor choreografickým a režijním ambicím členů baletního souboru. Šanci vyjádřit se po svém dostanou tak dvě tanečnice - Marika Hanousková a Veronika Fišerová, které v Liberci otvírají Café Reichenberg.

„Nepůjde o čistý, načančaný, klasický balet. Naše snaha je přiblížit tanec mladému divákovi. Především chceme vyprávět příběhy. Vybraly jsme si pro vás čtyři, podle skutečných postav Liberce,“ přibližuje projekt na webu divadla Marika Hanousková.

„Například jeden z příběhů bude o Židovce Gretě Jerusalem, která spolu se spolu se svou rodinou stala obětí holocaustu. Další příběh se stal relativně nedávno, je o zavražděné mladé cikánce,“ představila část „menu“ Café Reichenberg.

  • Café Reichenberg
    Café Reichenberg autor: Lukáš Trojan, zdroj: Divadlo F. X. Šaldy
  • Café Reichenberg
    Café Reichenberg autor: Lukáš Trojan, zdroj: Divadlo F. X. Šaldy

Margita B. byla v Jizerských horách zavražděna v roce 1971. O dvě století dříve zemřela hlavní postava dalšího příběhu - mladinká Anna Wormová odsouzená k smrti za vraždu svého dítěte. Hrdinou posledního děje je liberecký tyranský správce Christian Platz. Jeho příběh ale autorky přesunuly z 18. století do 30. let 20. století. Celým večerem bude provázet podivínský číšník v podání sólisty libereckého baletu Vladimíra Kameneva.

Hudbu pro představení složil Petr Čermák, zpěvák skupiny Anabáze. „Na jeho hudbu se choreografie tvoří sama. Největší radost mi dělá rozmanitost stylů. Nejen, že uslyšíme cikánské kytarové rytmy, jazz, ale i skladby za použití hlasů herců, a to především Karolíny Baranové,“ dodala druhá z autorek nezvyklého tanečního divadla Veronika Fišerová.

Čtyři příběhy divákům v Divadle F. X. Šaldy poprvé předloží 6. června.