Co to je za ještěrku? To je Morrison

Londýn - Po známých osobnostech se pojmenovává kdeco, od planetek až po párky, určitě se najde i pár zvířátek v zoo, které se jmenují po svém slavném kmotrovi. Zesnulému rockovému zpěvákovi Jimu Morrisonovi se dostalo zvláštní pocty - vědci podle něj pojmenovali obřího vyhynulého ještěra.

Fosilní ostatky ještěra se našly v Barmě a vědci jeho výskyt datovali do dob eocénu, kdy bylo na Zemi tak horké podnebí, že na pólech nebyl žádný led. „Myslím, že teplé klima během tohoto období umožnilo vývoj velkých tělesných proporcí býložravých ještěrů a jejich schopnosti úspěšně soupeřit o potravu se savci,“ domnívá se Jason Head z americké Nebraské univerzity. 

Ještěr vážící až 27 kilogramů a měřící od čenichu po ocas zhruba 1,8 metru se nyní jmenuje Barbaturex morrisoni. „Barbaturex“ znamená „vousatý král“ a vědci se pro toto označení rozhodli, když zjistili, že ještěr měl pod bradou výrůstky, které mu dodávaly vousatý vzhled.

A „morrisoni“ je poctou frontmanovi kapely The Doors, který byl mimo jiné známý zájmem o plazy a šamanismus. „Během výzkumu jsem dost poslouchal The Doors,“ dodal další důvod Jason Head.