Výtvarná Litomyšl ukáže Švabinského, Boštíka i Putina

Litomyšl - Retrospektivní výstava ke 100. narození Václava Bošítka a reprezentativní výstava ke 140. narození Maxe Švabinského budou hlavními lákadly letošní Smetanovy výtvarné Litomyšle. Výtvarná část doprovází operní festival letos podeváté. Nabídne i současné výtvarné umění.

Boštík, který patří k významným malířům druhé poloviny minulého století, se narodil v Horním Újezdě nedaleko Litomyšle. Jeho retrospektiva s názvem Hledání ztraceného ráje se otevře 14. června na litomyšlském zámku. „Díky opravám zámeckého návrší Litomyšl dostane poprvé v dějinách skutečně prestižní výstavní prostor, zámeckou jízdárnu,“ upřesnil ředitel Smetanovy výtvarné Litomyšle Pavel Chalupa. Kromě jízdárny bude více než 120 malířových děl vystaveno také v zámecké obrazárně.

I Max Švabinský je spojen s místním krajem - léta jezdil na chalupu do nedaleké vesnice Kozlov a inspiroval se tamní krajinou. Jeho díla vystaví Městská galerie v domě U Rytířů, kolekci nazvanou Kozlovské sonety sestavila z výtvarníkových figurálních prací. Další Švabinského díla, převážně komorní kresby a grafické listy, budou k vidění v Mětském muzeu v České Třebové.

Celkem pořadatelé Smetanovy výtvarné Litomyšle připravili 13 výstavních akcí, většina z nich trvá celé prázdniny. Podle Chalupy by pozornosti návštěvníků neměly ujít například fotoprůsvity a fotogramy kultovní postavy moravského disentu Miroslava Kovala či výstava snímků mladé litomyšlské fotografky Nikoly Tláskalové, která zobrazuje zákulisí operního festivalu. „Velmi atraktivní bude také projekt Václava Ciglera a Michala Motyčky, který by se měl letos realizovat, výzdoba kostela Nalezení svatého Kříže na zámeckém návrší. Veřejnosti se představí poprvé,“ doplnil Chalupa.

Jan Preisler / Žena u jezera, 1905 (výstava Mistrovské doteky českého symbolismu a secese)
Jan Preisler / Žena u jezera, 1905 (výstava Mistrovské doteky českého symbolismu a secese)

Již 8. června začíná v Galerii Kroupa v Litomyšli výstava mistrů českého symbolismu a secese. Pořadatelé upozorňují i na kolektivní výstavu Zostra - česká fotografie dneška, na kterou poutá fotografie Vladimira Putina od Jiřího Davida, v Galerii Miroslava Kubíka nebo na expozici černobílých laků na dřevě Theodora Pištěka ze 60. a 70. let ve White Gallery v Osíku u Litomyšle.