Miliardář, Švábi, Anarchista. Knižní čtvrtek myslí na léto

Praha - Něco napínavého, či zábavného, nebo radši romantického? Volbu letního čtení vám může ulehčit Velký knižní čtvrtek. Tomu „pravému“, podzimnímu, letos předchází 13. června i předprázdninový. V jeden den nabídnou knihkupectví dvanáct novinek, které můžete pořídit se slevou.

"Rozhodli jsme se vyjít vstříc podnětům a uspořádat tento rok Velké knižní čtvrtky dva. Jeden na podzim a jeden v první polovině roku, který čtenářům nabídne výběr kvalitního čtení ne letošní léto pro děti i dospělé," uvedl k akci Jiří Michek, zástupce knižní distribuce Kosmas, která akci pořádá ve spolupráci s dalšími devíti nakladateli.

Projekt, který je obdobou britského Super Thursday a pro pamětníky předrovolučních časů připomínkou hesla „každý čtvrtek novou knihu“, přišel s knižní nadílkou novinek poprvé před dvěma lety a zdá se, že se v českém čtenářském světě stane tradicí. Vyhrazen je mu vždy jeden říjnový den. 

Letos si ale milovníci knih mohou dopřát i bonus v podobě letního, tedy odlehčenějšího čtiva. Z jakých titulů můžete vybírat?

Jaroslav Rudiš nabízí Národní třídu, svůj nový román s obálkou v národních barvách, který prý čtenáře zasáhne rovnou na solar. Z českých autorů je jedním dílem zastoupena i Rudišova vrstevnice Magdalena Platzová. Její Anarchista je americkým příběhem o idealistech z konce 19. století i těch dnešních. Příběhy Staré dámy zní sice jako název anglické detektivky, věnují se ale slavnému cyklistickému závodu Tour de France. Autorem je sportovní redaktor Tomáš Macek.

Velký knižní čtvrtek
Velký knižní čtvrtek

Kašpárka v rohlíku znají děcka (a tím pádem i jejich rodiče) jako hudební projekt, vychází ale i v podobě Postřelené knihy, do niž vše o Kašpárkovi sepsal David Dvořák, autor původního stejnojmenného divadelního kabaretu. Pokud jste výše zmíněný rodič a míváte pocit, že vaši potomci při bejbypankových koncertech zvlčili, mohla by vás zaujmout další „čtvrteční“ titul - Nepolepšitelné děti ze sídla Ashton: Tajemné vytí jsou první knihou z trilogie Maryrose Woodové. Už při loňském Velkém knižním čtvrtku se malí čtenáři mohli seznámit s britským autorem Davidem Walliamsem, v nabídce je i tentokrát, představuje Malého miliardáře, nejbohatšího dvanáctiletého kluka v celé Británii.

Vrací se i osvědčený norský spisovatel Jo Nesbø, překlady jeho knih sekají čeští nakladatelé v posledních dvou letech jako Baťa cvičky. Nejnovější případ detektiva Harryho Holea má poněkud nevábný název - Švábi. A protože detektivka je žádané zboží, v letním Velkém knižním čtvrtku není zastoupena jen jednou: Håkan Nesser přináší ještě Čtvrtou oběť a Fred Vargasová řeší Záhadu mrtvých nohou.

A teď něco od žen (nejen) o ženách. Britská komička Dawn Frenchová napsala vtipnou knihu o Drahé Silvii, která po pádu z balkonu upadla i do kómatu. Němka Monika Peetzová posílá na Sedm dní bez pětici přítelkyň, jež se chtějí zbavit škodlivin v těle i starostí, jenže opak je nakonec pravdou.

Dvanáctku titulů uzavírá španělský autor Félix J. Palma, který v Mapě času vzdává hold počátkům žánru sci-fi a umožňuje čtenářům alespoň ve fantazii zacestovat si časem.

Video Reportáž o Velkém knižním čtvrtku
video

Reportáž o Velkém knižním čtvrtku