Vyhodí TOP 09 Hanákovou z ministerského sedla?

Praha - Stává se to téměř pravidelně. Po každém rozhodnutí o odvolání ředitele některé z příspěvkových organizací ministerstva kultury se pod šéfkou resortu Alenou Hanákovou rozhoupe židle. V těchto dnech se Hanáková musí v ministerském křesílku držet obvzlášť pevně - dnes se totiž sejde předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg se šéfem hnutí Starostové a nezávislí Petrem Gazdíkem, aby projednali případné změny v čele ministerstva kultury.

Hanáková je členkou hnutí Starostové a do vlády ji nominovala právě TOP 09. Nelze vyloučit, že za spekulacemi o odvolání Hanákové je třeba hledat i politický kalkul - před blížícími se volbami je kritizovaná ministryně slabinou a dobrým terčem pro konkurenci. „Ministerstvo kultury je z hlediska všech ostatních resortů zdánlivě slabým elementem, ale pro voliče TOP 09 docela významným. Proto jestli TOP 09 předpokládá, že elektorát by měl být složen z lidí městské inteleginece, tedy lidí, kteří mají nějaké nároky na ministerstvo kultury, tak pokud je v čele tohoto ministerstva osoba, jež tyto nároky nesplňuje, musí se strana nad tím zamyslet,“ připouští politickou motivaci vedoucí kulturní rubriky Lidových novin Jiří Peňás.

Slova místopředsedy ODS Jiřího Pospíšila ve Studiu ČT24 nicméně svědčí spíš o shovívavosti volebního rivala k ministryni. „Já bych na ni nebyl tak přísní, jak jsou někteří její kritici. Považuji ji za slušného, pracovitého člověka. Je faktem, že některé věci vyvovaly mediální ostré reakce, ale naopak některé věci byly vnímány pozitivně,“ uvedl.

Milá, ale bezvýrazná

Spekulace o odvolání Hanákové se vynořují pravidelně, není zřejmě mnoho těch, kteří by o správnosti její funkce nepochybovali, možná, zdá se někdy, o ní pochybuje i sama Hanáková. Do rozpaků přivádí nejen některými svými rozhodnutími, ale i nešikovným mediálním vystupováním. „Sympatická, ochotná, ale úplně bezradná bytost,“ shrnul svůj (a asi nejen svůj) pocit z ministryně vedoucí kultury ČT Petr Vizina.

„Všimněte si, že když byla někde vidět, tak vždy uprostřed dvou dominantně působících jedinců - tiskové mluvčí ministerstva kultury Markéty Ševčíkové a ekonomického náměstka Martina Sankota, který sehrál významnou roli při odvolání ředitele ND Ondřeje Černého. Pan Sankot, a nebudeme mluvit diplomaticky, ve zdůvodnění odvolání lhal, pak se za to lidem v Národním divadle omlouval. Tohle všechno svištělo a paní Hanáková k tomu nikdy nezaujala jednoznačný postoj, že bych věděl, co si o tom myslí. Byla celou dobu milá, bezvýrazná.“

Ministryně kultury Alena Hanáková diskutovala 12. září dopoledne v Praze se zástupci Národního divadla a Státní opery Praha. Vlevo je Martin Sankot, její náměstek pověřený řízením Národního divadla po odvolání ředitele Ondřeje Černého.
Zdroj: ČT24

Špatně nastavené procesy a jiná odvolání

Národní divadlo židli ministryni rozkývalo několikrát. Naposledy ke stabilnímu postu jistě nepřispělo zjištění, že ředitel Černý se žádného porušení rozpočtových pravidel nedopustil. Ovšem údajné porušení bylo jedním z očerňujících důvodů, proč byl ze dne na den z postu ředitele ND odvolán. A Hanákové už slavné prohlášení o špatně nastavených procesech jen potvrzuje, že jde o ženu ve své funkci bezbarvou.

I ředitel Národní galerie Vladimír Rösel musel opustit své ještě příliš nezahřáté křeslo téměř okamžitě. Jeho odvolání bylo překvapením i pro odbornou veřejnost, jakkoli Rösel ve vedení galerie málokoho okouzlil. „Důvody pro odvolání by se samozřejmě našly, ale ty důvody, pro které byl odvolán, jsou tytéž, pro které by měla být odvolána paní ministryně. Argumentovala třeba tím, že nepůsobil dostatečně kompetentně, což z jejích úst neznělo zrovna přesvědčivě,“ poznamenává Peňás.

Problémy v Národním divadle a Národní galerii jsou podle něho těmi, jež by měl případný Hanákové nástupce řešit nejdříve. „Další věc je, co vůbec s tím úřadem podniknout. To ale vyžaduje dlohodobější úvahu a osobnost, která má vizi,“ doplnil Vizina s tím, že momentálně nejžhavější kandidát na ministerskou funkci, bývalý děkan HAMU Jiří Hlaváč, na něj nebůsobí, že by zrovna on mohl takovou osobností být.

Konec ministerským „losovačkám“ v dohlednu?

Jako další adepti jsou uváděni ještě bývalý šéf ČT a rektor AMU Ivo Mathé, jehož jméno je v této souvislosti zmiňováno často, poslanec Stanislav Polčák a senátor Jiří Šesták. „Upřímně bych přál ministerstvu, aby se prolomil dojem, že se tam lidé dostávají tak nějak nahodile,“ doplnil k hledání Hanákové nástupce Peňás. Třeba o současné ministryni se po jejím nástupu vtipkovalo, že ji do funkce snad vylosovali.

Jakým způsobem ji zase z funkce „dostanou“, možná bude jasné dnes. Schůzky o svém osudu se má Hanáková osobně účastnit. Odejít by podle informací Lidových novin měla k 1. červenci.

Video Jiří Peňás o Aleně Hanákové
video

Jiří Peňás o Aleně Hanákové

Jiří Peňás o Aleně Hanákové

Petr Vizina o Aleně Hanákové