Dům ČT: Místo, kde kultuře rozumějí

Karlovy Vary - Filmové příznivce čekají žně. Již zítra totiž začíná nejprestižnější český filmový festival v Karlových Varech a celé město obsadí hollywoodské i domácí herecké hvězdy. V místě dění bude otevřen také Dům České televize. Příchozí v něm budou moci nejen diskutovat s filmovými tvůrci, každý večer si zajít na koncert nebo se občerstvit v místní kavárně, ale mnohem a mnohem víc. Co všechno tedy Domek chystá?

V základně ČT se vystřídají např. herečka a zpěvačka Dorota Nvotová, režiséři Jan Hřebejk a Vojtěch Jasný, tvůrci kontroverzního snímku Bez doteku, bratři Formanové nebo Jaromír Hanzlík, který přijede exkluzivně kvůli besedě o projektu k Cirkusu Bukowsky. Zájemci se budou moci dozvědět také informace o chystaném seriálu Špačkovi v síti času Karla Smyczka, jenž bude zahajovat vysílání dětského kanálu ČT: D.

Proběhne také beseda Nadace České bijáky, která se zabývá digitalizací starých filmů, nebo se dozvíte podrobnosti o projektu ČT České století. O své zkušenosti se s posluchači podělí i tvůrci tzv. docusoap (Čtyři v tom, Navždy svoji), jejichž formát dokumentu na pokračování se v Česku ujímá popularity čím dál víc.  

 • Dům ČT na 48. MFF Karlovy Vary
  Dům ČT na 48. MFF Karlovy Vary autor: Šárka Francová, zdroj: ČT
 • Dům ČT na 48. MFF Karlovy Vary
  Dům ČT na 48. MFF Karlovy Vary autor: Šárka Francová, zdroj: ČT

Pokud budete chtít v klidu rozjímat nad festivalovými filmy, od desíti hodin dopoledne bude v Domě k dispozici kavárna, v níž si lze mimo občerstvení pročíst denní tisk nebo prostudovat festivalového zpravodaje. Děti se zase budou moci seznámit s některými pohádkovými postavičkami a od šesté hodiny večerní na ně denně čeká hodinové pásmo promítání slavných večerníčků – např. Bob a Bobek nebo Mach a Šebestová a dalších kultovních dvojic.

Kompletní program Domu České televize si prohlédněte zde.


Velká noční hudba

Nedílnou součástí programu v Domě ČT budou i výše zmíněné koncerty. Seznamte se s vystupujícími, kteří (kromě 5. července) ovládnou všechny karlovarské večery.

Jelení loje tvoří pět svérázných dam, které na kytaru doprovází statečný mladík. Jejich vystoupení těží z divadelních znalostí – koneckonců jsou dámy bývalé spolužačky DAMU – a má nádech kabaretního prostředí. Zpěvačky mají ale k slušným dívkám ve slušivých šatečkách ve stylu první republiky daleko – na pódiu se šklebí, předvádějí šílené taneční kreace, improvizují a neštítí se vůbec ničeho. Samy sebe definují jako „okouzlující ženské pěvecké tělísko s doprovodem“, za čímž může posluchač očekávat nadhled a typickou sebeironii, která je doprovází v čemkoliv, co dělají.

Jelení loje vystoupí na koncertě v Domě ČT
Jelení loje vystoupí na koncertě v Domě ČT

Další dámy, které si neberou žádné servítky, jsou brněnská dvojice ČokoVoko. Jejich syrovost baví posluchače už sedmým rokem. Bez obav zpívají o ženské periodě, o sebevraždě a celkově přemítají o životě velmi svérázným způsobem. A právě pro jejich opravdovost a otevřenost si je už zamilovala početná část publika.  

Longital přijedou do Varů až ze Slovenska, kde patří už mezi stálice alternativní scény. Dvojice Dano a Shina se mohou pochlubit devíti alby a dvěma hudebními cenami. Mimo společného působení se duo muzikálně seberealizuje ve filmech a divadelních hrách. V patách jsou Slovákům čeští písničkáři DVA, kteří si libují v absenci žánrového zařazení. V jejich „folkloru neexistujících národů“ si dělají, co se jim zlíbí - zpívají vymyšleným jazykem, tango naplňují beatboxem a do křehkého folkloru zaznívá klarinet. On a Ona čerpají také z estetiky kabaretů a cirkusu. 

 • Please The Trees
  Please The Trees autor: Bet Orten, zdroj: Please The Trees
 • Kieslowski
  Kieslowski zdroj: ČT24

Zvuk, ticho, les, voda, moře, nebe, světlo a láska. Fanoušci pražsko-táborského uskupení Please The Trees už určitě ví, že se jedná o pojmy, v nichž kapela hledá inspiraci. Jejich jméno není na české scéně neznámým pojmem – trojice poctivě obráží každý festival, který jim přijde pod ruku, a vypracovala se tak mezi současnou hudební špičku. Ke stejnému cíli nejspíš směřuje i duo Kieslowski, které pracuje s ženským a mužským hlasem a intimitou, „která tě může říznout, když si ji pustíš k tělu“. Proslavili se zejména Krátkou písní o zabíjení, kterou hudební publicisté vyzdvihovali jako hudební událost loňského roku.  

Na programu vystoupí také písničkář Jan Burian. Jak bude jeho vystoupení vypadat, jak je na tom s filmy a jaké místo v televizi by podle něj měla zaujímat kultura?

Už v pátek budete jedním z vystupujících na karlovarském filmovém festivalu v Domě České televize. Bude koncert něčím speciální, nebo půjde o normální vystoupení? Zahrajete sólově, nebo vystoupíte s kapelou Křehcí muži?

V současné době vystupuji nejčastěji sám. Každý můj koncert je jiný, takže půjde o normální vystoupení, které by mělo být samozřejmě velmi speciální…

Zdržíte se na festivalu? Půjdete se podívat na nějaké filmové projekce?

Bavilo by mě to, ale po koncertě opouštím republiku, takže se bohužel nezúčastním.

Máte už nějakého svého festivalového favorita, ať už z české, či zahraniční filmové produkce?

Mám nejraději dokumentární filmy a není mi moc příjemná atmosféra velkých filmových festivalů, protože víc než o umění tam většinou jde o to být při tom, ukázat se anebo rovnou vnutit tam své logo. A tak ty nejzajímavější filmy vidím většinou až později. Tak tomu bude i letos.

Zajímáte se vůbec o film, nebo vašim zájmům dominuje hlavně muzika?

Uvádím každý rok přehlídku dokumentárních filmů na Finále v Plzni, filmové umění mě velmi oslovuje, ale jsem především písničkář a spisovatel.

V srpnu spouští Česká televize kanál ČT art, který se bude věnovat hlavně kultuře. Myslíte si, že by kultura měla v televizi dostávat větší prostor, než tomu bylo doposud?

Myslím, že by měla dostávat prostor hlavně na nejsledovanějších kanálech, zejména ČT 1, a ne být vytěsňována někam do pozadí. Možná si lidé, kteří o kultuře rozhodují, pletou kulturu se zábavou, a to není dobře. Kulturnost národa evidentně klesá, což se nám nevymstí jen v tom, že upadne zájem o duchovní hodnoty, ale i v tom, že budou lidé méně vzdělaní, méně svéprávní a snaději manipulovatelní.Video Jolka Krásná a En.dru zvou do Domu ČT
video

Jolka Krásná a En.dru zvou do Domu ČT

Jolka Krásná a En.dru zvou do Domu ČT

Rozhovor s Janem Peškem o programu Domu ČT