Nový tým opery: Hroncová, Kofroň, Jindra, Leginus

Praha - Nastupující ředitel Národního divadla Jan Burian jmenuje od 1. srpna do funkce ředitelky Opery Národního divadla (ND) a Státní opery divadelní manažerku Silvii Hroncovou, bývalou ředitelku Slovenského národního divadla v Bratislavě. Uměleckým ředitelem obou operních souborů se od nové sezony stane hudební skladatel Petr Kofroň.

Vedení Opery ND rozšíří hudební ředitelé - Robert Jindra pro soubor Opery ND a Martin Leginus pro soubor Státní opery. „Jsem rád, že se mi podařilo sestavit tým složený ze tří uznávaných dirigentů a zkušené divadelní manažerky,“ uvedl Burian, který také nastupuje do čela ND od 1. srpna.

„Pokorně se vracíme k realitě. Soubory Státní opery i Opery Národního divadla budou mít svého vlastního hudebního šéfa a samostatný orchestr i sbor. Spojovat je bude jednotné manažerské vedení, dramaturgie a společný zájem o vysokou kvalitu každého představení,“ dodal Burian.

Nové vedení představí zaměstnancům svou vizi na neveřejném úvodním setkání k zahájení divadelní sezony 2013/2014, které se uskuteční 26. srpna v hledišti Národního divadla.

Vedením Opery ND je do 31. července pověřena vedoucí odboru ekonomiky a administrativy technicko-provozní sekce ND Dagmar Dominová. Předchozí umělecký šéf Opery ND Rok Rappl vystupující pod uměleckým jménem Rocc byl k 3. dubnu odvolán z funkce.

Silvia Hroncová je členkou řady profesních organizací na Slovensku a v Čechách. Byla ředitelkou Divadelního ústavu v Bratislavě. Angažovala se v dokončení nové budovy Slovenského národního divadla. Byla jednou z autorů projektu Strategie spuštění a provozování nové budovy Slovenského národního divadla na Ministerstvu kultury Slovenské republiky. V letech 2006 až 2009 byla generální ředitelkou Slovenského národního divadla.

Petr Kofroň studovat skladbu na brněnské Janáčkově akademii múzických umění. Učil teoretické předměty na Pedagogické fakultě University Karlovy v Praze. Od roku 1989 do roku 1996 byl na volné noze. Od října 1996 do června 2004 se stal šéfem plzeňské opery, od sezóny 2011/2012 šéfem orchestru opery DJKT Plzeň. V roce 1983 založil Agon Orchestra s cílem představovat soudobé hudební trendy.

Sporné sloučení souborů Národního divadla a Státní opery se uskutečnilo 1. ledna loňského roku. Odbory sloučení souborů od začátku odmítaly. Toto stanovisko podpořil i Senát. Petici za zachování samostatnosti operního i baletního souboru SOP podepsalo přes 18 tisíc lidí.