Na Strážnici folkloru letos stojí i Cyril, Metoděj a Indové

Strážnice - Na 2 250 účinkujících z Česka i exotických zemí zatančí, zahraje či zazpívá ode dneška do neděle 30. června na folklorním festivalu ve Strážnici. Folklor má v jihomoravském městě tradici - přehlídka se letos koná poosmašedesáté. Program letos připomene zejména 1150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu.

Cílem festivalu je udržovat a prezentovat především domácí tradice, zahraniční hosté jsou spíše kořením přehlídky. Kromě Indů ze státu Gudžarát a Kostaričanů ze San José přijeli také Bulhaři, Chorvati, Maďaři, Turci a Slováci, jejichž zastoupení bývá ve Strážnici tradičně nejsilnější. Nejvíce ale pochopitelně přijelo českých a moravských souborů.

Připraveno je třiatřicet festivalových programů. Do šesti z nich prolíná cyrilometodějské téma. Slovanské věrozvěsty připomene například společný pořad souborů ze zemí, jimiž soluňští bratři při cestě z Byzance na Velkou Moravu prošli a kde později působili jejich žáci. Další festivalové pořady představí například folklor národnostních menšin v Česku nebo regionální tradice Českého Horácka.

Součástí čtyřdenního strážnického folklorního svátku je i neformální zábava, k níž postupně zahraje 13 cimbálových hudeb a pět dechovek. Diváckým lákadlem je soutěž tanečníků verbuňku, která vyvrcholí v sobotu vpodvečer v amfiteátru Zahrada. V sobotu také projde Strážnicí slavnostní průvod. Festival skončí v neděli - ráno se účastníci potkají v kostele, odpoledne naposledy zazní hudba v amfiteátrech Zámek a Bludník i v zámeckém parku.

Video Filip Zdražil informuje ze Strážnice
video

Filip Zdražil informuje ze Strážnice