ASORKD považuje rozhodnutí Hanákové za skandální

Praha - Ministryně kultury v demisi Alena Hanáková rozhodla, že dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze nebude památkově chráněn. Jde o konečné stanovisko, upřesnila dnes mluvčí Lenka Brandtová. Majitel tak může budovu zbourat a postavit na jejím místě novou. Kolem sporného projektu se už řadu měsíců vedou vzrušené debaty. Nesouhlasí s ním řada odborníků, proti se několikrát demonstrovalo.

„Rozhodnutí paní ministryně považujeme za naprosto skandální. Před osmi měsíci z vlastního podnětu zahájila přezkumné řízení, které mělo zkontrolovat neprohlášení domu za kulturní památku, a dnes toto přezkumné řízení zastavila s odůvodněním, že zájmy vlastníka by byly ohroženy. Rozhodnutí, které ministryně učinila těsně před svým odchodem, jde jednoznačně na ruku britskému miliardáři a my s tím zásadně nesouhlasíme, což není otázkou jen památkové asociace, svůj nesouhlas dává najevo nejenom veřejnost laická, ale i veřejná,“ reagoval Martin Kadrman z Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví.

Podle něj boj tento dům nekončí. „Je zřejmé, že buď sama paní ministryně, či její nejbližší okolí podlehlo tlaku developera. Když odcházíte z funkce, nemusíte skládat účty jako v případě, když si myslíte, že ve funkci budete další tři roky. Jsem přesvědčen, že se jedná jednoznačně o účelové rozhodnutí paní ministryně a myslím si, že nejvyšší vedení ministerstva kultury by toto rozhodnutí mělo přehodnotit a postavit se ke kulturnímu dědictví a jeho ochraně čelem,“ dodal Kadrman, který zároveň podtrhl názor, že pokud se bude projekt developera realizovat, nenávratně to zprzní celé Václavské náměstí a naruší to dominantu Národního muzea a sochy sv. Václava.

Video Reakce Martina Kadrmana z ASORKD
video

Reakce Martina Kadrmana z ASORKD

Hanáková rozhodla na základě vyjádření své rozkladové komise, která několik měsíců přezkoumávala verdikt památkového odboru ministerstva. Ten se již loni rozhodl dům za kulturní památku neprohlásit. Z konečného unesení ministryně vyplývá, že není možné, aby ministerstvo prohlášením za památku chránilo všechny architektonicky zajímavé budovy, to je prý úkolem především místních samospráv. „..kulturní památkou by měly být především nadprůměrné a výjimečné objekty, a nikoliv účelově ty, u kterých v důsledku pochybení Magistrátu hlavního města Prahy plošná památková ochrana selhala,“ píše se v unesení.

Magistrát už před časem záměr zbourat dům posvětil. Majitel „v dobré víře“ počítal s uskutečněním projektu, nyní by tak mohl žádat náhradu za ušlý zisk v řádu desítek milionů korun. To by podle Hanákové pro stát znamenalo „neúnosné riziko“. Majitel domu, firma Flow East, už dříve avizoval, že by náhradu po státu skutečně požadoval.

Flow East nyní může pokračovat ve svých plánech a požádat o demolici domu. Na stavebním úřadu Prahy 1 už vede územní řízení k výstavbě objektu, který má rohový dům nahradit.

Firma vlastní dům od roku 1994. Prováděla v něm četné renovace a nikdy prý neměla žádný náznak, že by budova měla být prohlášena za kulturní památku. Náklady na projekt včetně nákupu pozemku a budovy prý dosahují miliardy korun; druhou miliardu má stát nová stavba, která se má jmenovat Květinový dům.