ČT art - zóna maximální divadelní tolerance

Čtyři dohody Jaroslava Duška nadzvednou v sobotu 31. srpna, tedy v den zahájení vysílání ČT art, oponu scénického umění na této kulturní stanici. V neděli diváky uchvátí novocirkusová show Alegría souboru Cirque du Soleil a v pondělí filmové zpracování Pucciniho La Bohéme s Annou Netrebko a Rolandem Villazónem v hlavních rolích. Snad už z úvodu je jasné, že ani v divadle ČT art nehraje na žádné škatulky.

Naopak, chce být, slovy dramaturga programové skladby Zdeňka A. Tichého, „zónou maximální divadelní tolerance“. „Divadlo chceme prezentovat co nejširším možným způsobem,“ upozoňuje, „tzn. od klasických televizních záznamů představení po filmové verze divadelních předloh. Vyhýbat se nebudeme ani návratům do televizních archivů a prostor chceme dát i různým experimentálním filmům odvozených z představení nezávislých souborů.“

Do konce roku přichystala ČT art pro diváky 36 titulů, z toho 24 premiér. Dvě třetiny kusů vznikly na tuzemských jevištích, převahu má činohra, druhým největším počtem titulů je zastoupena opera. Dostane se ale i na operetu, balet, loutkové představení a už zmíněný nový cirkus.

Sledovat vše budou moci diváci zejména, ale nejen Z první řady, které je vyhrazen pondělní večer (20:25-22:45). Operní program například, kromě už zmíněné La Bohéme, nabídne tři Verdiho opery: La Traviata, Othelo, Don Carlos, baletní Dona Quijota a Labutí jezero a operetní Pařížský život Jacquese Offenbacha a coby klasiku Netopýra Johana Strausse ml. nastudovaného Vídeňskou státní operou.

"Z činohry to bude vynikající inscenace Klicperova divadla Figarova svatba anebo komornější titul z Divadla Ungelt, hra Na útěku s Janou Štěpánkovou a Zlatou Adamovskou,„ doplnil činoherní nabídku Zdeněk A. Tichý. Ostravské Divadlo Petra Bezruče se na obrazovkách objeví se “site specific" adaptací románu Ivana Landsmana Pestré vrstvy, plzeňské Divadlo J. K. Tyla s komedií Antonína Procházky Kouzlo 4D. Altenativní scénu zastoupí Spitfire company s experimentálním filmem Tresspasser.

Činoherním bonbonem bezesporu bude cyklus 12 představení, které pro scénu Divadla Komedie nastudoval soubor již neexistujícícho Pražského komorního divadla. Společně s dokumentárním filmem je zaznamenal režisér Radim Špaček. Připomenout si inscenace jako Proces nebo Odpad, město, smrt (které bylo inspirací i pro filmové zpracování v režii Jana Hřebejka) bude možné od poloviny října, a to vždy v sobotu (od 22:30).

Z pondělní první řady sáhne ČT art i do archivů. "Uvedeme například Prodanou nevěstu s Gabrielou Beňačkovou a Petrem Dvorským anebo Krále Ubu, kterým připomeneme koncem roku 55. výročí založení Divadla Na zábradlí," upřesnil Tichý.

Po prázdninách se do programu vrací pořad Divadlo žije!, který se vysílá už od roku 2002. Jeho příznivci ale budou muset přepnout na ČT art (v neděli 20:25–20:55). Představení se v něm budou hrát i se o nich bude mluvit. "Začneme z Prahy dvěma havlovskými inscenacemi - Zahradní slavností Dušana Pařízka v Národním divadle a Žebráckou operou Dana Špinara z Hradce Králové. Zabýváme se tím, jak dnes inscenovat Havla na jevišti. V září natočíme záznam představení s Taťjanou Medveckou Poprvé vdaná, které se hraje přes deset let a za které dostala Thálii. K uplynulému dvoustému výročí Richarda Wagnera kupujeme Bludného Holanďana z Amsterodamu v režii Martina Kušeje," nastínil konkrétněji program pořadu kreativní producent Ondřej Šrámek.

  • "Lidé by měli chodit do divadla, televize má tu nevýhodu, že vytvoří vždy určitou clonu, zážitek naživo může být daleko lepší. Na druhou stranu tvrdím, že existuje spousta lidí, kteří mají rádi zajímavou a kvalitní kulturu, ale nemají možnost, zejména v regionech a menších městech, chodit každý týden do divadla. Pro nás je důležité, co chceme ukazovat a jak to chceme ukazovat. Nechceme se uzavírat do stereotypních vět, nesrozumitelnosti, chceme dělat věci zajímavé a zároveň je dělat zajímavě." /výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl/.