Na Letní Letné hrál Cahin Caha jen pro velké děti

Letošní, již desáté vydání cirkusové přehlídky Letní Letná odstartovalo minulou neděli a hned na úvod si její dramaturgové pro diváky přichystali opravdovou lahůdku. Francouzský soubor Cahin Caha, jehož počiny můžeme čas od času sledovat i u nás, přivezl do Prahy svou novinku. Představení Rose, jehož podtitul zní: „Konečně cirkus, kam mají děti vstup zakázán!“

Rose je bláznivá, pestrá a působivá směsice. Je to mix špičkové akrobacie plné vzrušujících fyzických kousků, při nichž všem v hledišti doslova stydne krev v žilách, a extravagantního, snového a ve své podstatě zcela současného divadla. Dotýká se intimních témat, která jsou proložena smyslnými, živočišnými až obscénními momenty (proto je nevhodné pro mladší ročníky), je to dílo, které rozesmává i dojímá a navíc je zcela zbaveno laciné sentimentality a podbízivosti. Umělci během představení intenzivně komunikují s publikem a dokonce vybrané diváky do hry i fyzicky zapojí.

Ocitneme se v surreálné atmosféře a tlumených světlech kabaretu meziválečných let. Vynalézavá show, sled po sobě jdoucích originálních výstupů v podání pětice interpretů, právě začíná. Nejde tu ani tak o děj, dílo je ve své podstatě vcelku abstraktní, a není ani podstatné, zda pochopíte všechno do posledního detailu. Cahin Caha harmonicky propojují žánry, mísí tanec, herectví, akrobacii, pantomimu i zpěv. Vše do sebe zapadá jako puzzle, ve kterém každý kousek slouží celku. Večer otevírá transvestita v paruce a flitrových šatech, užijeme si vášnivého plyšového medvídka, dvojsmyslných vtipů, otevřeného napodobování orgasmu i zcela obnažených těl. Představení sice svým způsobem šokuje, přes to všechno však není tato show za hranou, neztrácí novocirkusovou poetiku. K silným momentům patří výstup něžné akrobatky na visutém laně. Z toho, na jak krkolomné a nebezpečné kousky si dívka vysoko nad hlavami diváků troufne, se doslova tají dech. A ano, i ona létá vzduchem téměř nahá.

Cahin Caha svou inscenaci na Letní Letné třikrát reprízovali (18., 19. a 20. 8) a potvrdili, že jejich představení rozhodně patří k těm špičkovým. Diváci s nimi prožili hluboký večer, při kterém měli možnost se uvolnit, zasnít i zasmát a naplno si dovolit prožít své emoce. S Cahin Caha nic není nemožné. A o to přece v novém cirkusu jde, nebo snad ne?