Věž sv. Jakuba v Paříži - 300 schodů po 500 letech

Paříž - V Paříži zpřístupnili věž svatého Jakuba, pozdně gotická památka byla zavřená pět set let. O prohlídky je obrovský zájem, dlouho odpíranou vyhlídku na francouzské město si ale zájemci musí zasloužit - výstup na čtyřiapadesát metrů vysokou stavbu je poměrně dost fyzicky náročný.

Zdroj: ČTK Autor: Pavel Zavadil/Robard Christophe

Věž nechal v letech 1508 až 1522 postavit cech řezníků. Patřila ke kostelu, který ale Francouzi po Velké francouzské revoluci v osmnáctém století nechali zbourat. „Kostel dopadl stejně jako řada podobných církevních staveb v Paříži. Neudržovali ho. Dostal se do rukou horníků. Získali ho za podmínky, že zanechají kostelní zvon v původním stavu. Máme ho tu dodnes, ale kostel kompletně zmizel,“ doplnila Laurence Fouquerayová z Odboru kulturních a historických památek.

Od roku 1998 je věž zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. Prošla řadou oprav, nejrozsáhlejší před pár lety. Nyní je natolik bezpečná, že nic nebrání tomu, aby na ni vystoupali i turisté. Pokud seženou lístky - první komentované prohlídky končí za tři týdny a jsou téměř vyprodané.

Zájemci prahnoucí po vyhlídce ze století nepřístupné věže by měli ale zvážit i svou kondici. „Pokud chcete vystoupat nahoru, musíte zdolat tři sta schodů,“ varuje Laurence Fouquerayová. „Děláme sice dvě pauzy, ale i tak je to velmi únavné. Schody jsou totiž původní – to znamená vysoké a velmi úzké. Potřebujete opravdu silné nohy.“

Video V Paříži zpřístupnili věž sv. Jakuba
video

V Paříži zpřístupnili věž sv. Jakuba