Meyrinkův Golem ožije na Štvanici

Praha – Pokud se v prvních třech zářijových týdnech vypravíte do bývalé Fuchsovy kavárny na Štvanici, můžete potkat snad nejznámější ze staropražských legend – samotného Golema. Nečekejte ale klasické divadlo s jevištěm a hledištěm, Golem nabízí úplně novou divadelní metodu, při níž se divák sám stává součástí příběhu. Početní herci, loutkáři, tanečníci a hudebníci budou v interiéru vily, proměněném v jednotlivá dějiště románu, inscenovat situace příběhu, který si každý z diváků složí po svém a jinak.

"Vždycky jednou za lidskou generaci proběhne židovským městem jako blesk jakási duchovní epidemie, zmocňuje se lidských duší za určitým účelem, který nám zůstává skryt, a jejím vlivem vznikají — něco jako fata morgana — obrysy charakteristické bytosti, která zde snad před staletími žila a žízní po uskutečnění a tvaru."

(Gustav Meyrink: Golem)


Diváci jsou zavedeni do domu, ve kterém se mohou pohybovat dle libosti, setrvávat v pokojích, které jsou s ohledem na specifika budovy přeměněny na konkrétní prostory jako nevěstinec, vězení, ordinace nebo kaple, v nichž se stávají svědky příběhu obyvatel domu. Návštěva domu na Štvanici tak návštěvníkům poskytne zážitek spojený s divadlem, výtvarnou instalací, koncertem a interaktivní hrou.

Způsob inscenování je novinkou nejen v Česku, ale i v celé střední Evropě. „Jedná se tedy o zcela ojedinělý projekt v České republice i ve střední Evropě, který nabídne navíc možnost vstupu do běžně nepřístupných míst zapomenuté vily v historicky významné části města,“ přiblížil režisér Kristián Kubák.

Představení připravuje sdružení Tygr v tísni, které tvoří studenti a čerství absolventi DAMU, ve spolupráci se svými přáteli z řad pedagogů, výtvarníků, choreografů a hudebníků. V režii Ivo Kristiána Kubáka a dramaturgii Marie Novákové se představí Matěj Nechvátal, Jiří Böhm, Jiří Štrébl, Hynek Chmelař, Jaroslav Achab Haidler, Eva Josefíková, Anna Stropnická, Vladimír Polívka, Filip Kaňkovský a řada dalších. Celkem jde o třicet herců, tanečníků a hudebníků, deset výtvarníků a čtyři členy režijně-dramaturgického týmu.

Premiéra se uskuteční 1. září 2013 ve vile č. p. 858 na Štvanici. Reprízy se budou konat každý den až do 21. září. Začátek: 19:00-19:50 (6 nástupních časů každých 10 minut). Další informace získáte na www.golemstvanice.cz.


Meyrinkův Golem, román z doby asanace pražského ghetta, se jen vzdáleně týká toho, co si většina lidí vybaví pod termínem Golem - tedy hliněnou a oživlou bytost ze středověké Prahy, jež pomáhá Židům v době ohrožení. Text je plný esoterických odkazů, alchymie, kabbaly a tarotu, ale také úvah o hledání identity, zločinu, schizofrenii, padlých ženách a osvícených mužích.