České lidovky s moderním zvukem: Burian roztáčí Bohemii

Praha – Tradice nemusí být nutně nuda - o tomhle se nyní umělci Jiří Burian a Lenka Kovaříková snaží přesvědčit širší publikum. Činí tak prostřednictvím projektu Bohemia, který si vzal na paškál staré české lidové písně, které pro současnou generaci ztratily na přitažlivosti, a přetvořili je v moderní současnou muziku. Duo nedávno představilo také videoklip k písni Louka široká a plánuje celou desku.

„České lidovky jsou opravdu národní bohatství. Přišlo mi, že je škoda je znovu neoživit,“ vysvětlil Burian původ svého nápadu. Klasiku a tradici v tomto případě ale posouvá dál, do současnosti. Jeho vize zašla tak daleko, že vzniká rovnou celá deska s názvem Burian Bohemia. Na pultech by se měla objevit letos v říjnu.     

Někdejší frontman kapely Southpaw k nahrávce přizval zhruba desítku českých hudebníků, mezi nimi např. Milana Caise z Tata Bojs nebo Jaromíra Švejdíka z Umakart. „Když je dobrá písnička, tak se může zaranžovat, jak chce a měla by fungovat,“ míní Švejdík. Cais ale zároveň přiznává, že se album chvilkami noří až do tanečních rytmů, protože původní smysl celé skladby byl, aby se lidé uvolnili a bavili. 

Video Bohemia oživuje českou hudební tradici
video

Bohemia oživuje českou hudební tradici

Na obnovení tradice se ale bude podílet také Zdeněk Svěrák, Mikoláš Růžička, Monika Načeva nebo Albert Černý ze skupiny Charlie Straight. 

U hudby to ale s oživením folkloru nekončí. Tradice inspiruje třeba mladé studenty návrháře z pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Pod vedením Liběny Rochové tady ušili modely, jejichž předobrazem byly lidové kroje, folklórní zvyky nebo i básně. Inspiraci hledali hlavně v oblíbených událostech jakou je třeba jízda králů na Moravě, ve Slezsku a na Slovensku.