Cenu Knižního klubu získal „ženský“ Druhý život Marýny G.

Praha - Vítězem 18. ročníku Literární ceny Knižního klubu se stal román Druhý život Marýny G. od Vladimíry Klimecké. Její kronika velké valašské rodiny, jejíž osudy jsou vyprávěny z pohledu žen, prochází polovinu dvacátého století.

„Tato kniha vypráví o obyčejných lidech, o ženách, které bojovaly za přežití své rodiny, bojovaly v každé historické situaci, a nebylo to vždycky lehké,“ prozradila o vítězném titulu autorka. Osudů postav se dotknou československé dějiny od války přes osvobození, politické procesy, pražské jaro, normalizaci až téměř do současnosti.

Román je psán z perspektivy žen. „A ačkoli novely o čtyřech ženských osudech zachycují různá období lidského života i dějin, pokaždé hovoří o fenoménu ženství. Tyhle ženy jsou hrdinkami své doby. Bohyně našeho světa,“ uvedle za pořadatele ceny Denisa Novotná. Porota román přirovnává k Žítkovským bohyním Kateřiny Tučkové.

Inspiraci k příběhům hledala Klimecká ve vlastní valašské rodině. Pochází z Horní Bečvy a žije ve Vacenovicích u Kyjova. „Jsou to krásné vzpomínky nasbírané už od dětských let. Studovala jsem i místní kroniky. Není to velká historie, ale příběh toho, jak život šel,“ podotkla.

Devětačtyřicetiletá autorka, která pracuje ve státní správě, psala Druhý život Marýny G. po večerech. Jde už o její druhou knihu, v 90. letech publikovala historický román Poturčenec. „Znamená to pro mě hrozně moc. Je to, jako když se dostanete na nějakou výhybku, která vás někam posune,“ reagovala na získání ceny.

Video Knižní klub ocenil Vladimíru Klimeckou
video

Knižní klub ocenil Vladimíru Klimeckou

Knižní klub ocenil Vladimíru Klimeckou

Rozhovor se spisovatelkou Vladimírou Klimeckou

V její knize porotu oslovil také jednoduchý a přirozený jazyk, kterým je psána. „Skutečné psaní je, jak řekl Gogol, v tom, že člověk banalitu povznese na perlu stvoření, což, myslím si, se tady podařilo,“ domnívá se spisovatelka a členka poroty Tereza Brdečková.

Literární cena Knižního klubu je určena pro dosud nevydané rukopisy, do 18. ročníku jich bylo přihlášeno sto. Součástí výhry je kromě finanční prémie ve výši 100 tisíc korun také vydání knihy. Pořádající nakladatelství se z letošního ročníku rozhodlo na doporučení poroty vydat další dva tituly, i když bez ocenění - novelu Superpérák scenáristy a překladatele Darka Šmída a historický román prozaika Miroslava Václavka Železné včely.