Colette - Jiří Mádl o lásce z koncentračního tábora

Praha - Arnošt Lustig se po šestačtyřiceti letech vrací na plátna kin. Příští týden bude mít premiéru nová adaptace jeho novely Colette, dívka z Antverp. Snímek o lásce dvou zajatců v koncentračním táboře vznikl v koprodukci České televize. Hlavní roli ztvárnil Jiří Mádl.

Po Ditě Saxové a Kateřině Horovitzové se ve filmu ocitá další z Lustigových žen, které se odmítly osudu jen tak podřídit.„ Považuji ji za opravdovou bojovnici. Je velmi odvážná, i když je tak mladá,“ říká o Colette její filmová představitelka, francouzská herečka Clémence Thiolyová.

Příběh filmu začíná v roce 1973, kdy se padesátiletý spisovatel Vili, který žije pětadvacet let ve Spojených státech, nechá pozvat svým synem na večeři k jeho dívce. Vili tam potkává matku synovy známosti, ženu, která mu připomíná jeho první osudovou lásku z koncentračního tábora v Osvětimi. Při loučení si Vili všimne vytetovaného čísla na ženině předloktí. Když se vrátí domů, začíná psát svůj příběh o krásné mladé belgické židovce jménem Colette. Diváci se jeho očima vrací do Osvětimi-Březinky v létě roku 1943.

Snímek režíruje Milan Cieslar. „Arnošt Lustig dospíval v tomto prostředí a silné ženské hrdinky byly vždycky jeho vůdčím leitmotivem,“ podotkl k autorově předloze. Lustig se na scénáři ještě před svou smrtí podílel. „Nechtěl jsem šokovat. Filmů o brutalitě holocaustu je hodně. Chtěl jsem jít cestou lidského příběhu,“ doplnil Cieslar.

Pro hlavní roli Viliho oslovil Jiřího Mádla. „Znalost o druhé světové válce a věcí s ní spojených je velká, málokdo ale má možnost ji zpětně zažít. Já jsem strávil, byť jen ve filmu, měsíc v koncentračním táboře, dost mě to ovlivnilo,“ přiznává herec. Kromě něho a Clémence Thiolyové uvidíte ve filmu Helenu Dvořákovou, Ondřeje Vetchého, Zuzanu Maureryovou, Andreje Hryce, Barboru Kodetovou, Daniela Browna, Kristýnu Svarinskou či Pavla Rímského. Do kin přijde Colette 12. září, kdy vychází i nové vydání Lustigovy novely a kdy si také budete moci přečíst na webu ČT24 podrobnější zprávu o filmu.

Video Reportáž o filmu Colette a rozhovor s Jiřím Mádlem
video

Reportáž o filmu Colette a rozhovor s Jiřím Mádlem