Za hrou na barokní varhany jedině za hranice

Cardenete (Španělsko)  - Česká varhanice Lucie Žáková se stala hlavní hvězdou události, na kterou španělské městečko čekalo celé století - inaugurace opravených barokních varhan, které v tamním kostele po dlouhá desetiletí stály úplně zničené. První koncert na zrestaurovaných varhanech odehrála právě Češka.

Městečko Cardenete je jako vystřižené z tradiční španělské učebnice. Uprostřed se tyčí kostel, který zároveň slouží jako centrum kulturního dění, kde se pravidelně schází většina místních. Mezi zdejší obyvatele nyní zapadla také Lucie Žáková, která v kostele cvičila na varhanní koncert. 

Na španělské varhany si sice musela zvykat, protože ty v Cardenete byly koncertně neprověřené a jejich velkou část museli restaurátoři vyrobit úplně nově. V Česku totiž žádný španělský barokní nástroj neexistuje, a tak sama hudebnice přiznala, že jí hra zpočátku dělala problém. Píšťaly navíc trčí vodorovně nad hlavy posluchačů. Podle Luciina španělského manžela a rovněž varhaníka se dá s mírnou nadsázkou říct, že účelem takové konstrukce je co největší hluk. 

Žáková slavila se svým vystoupením úspěch. Pro místní se totiž jednalo o srdeční záležitost. A pro varhanici vlastně trochu taky. Přestože hrála i v pařížské katedrále, tady je teď doma. Rodačka ze Smetanova domu v Litomyšli totiž žije nedaleko odsud.