Pěvci Adamu Plachetkovi se ve Vídni daří

Vídeň - José Carreras, proslulý španělský tenor, si Plachetku vybral pro koncert, kterým si připomene pětadvacet let od triumfálního návratu do Vídeňské státní opery po úspěšné léčbě leukémie.

Adam Plachetka je ve vídeňském angažmá od září 2010. Tři roky mu stačily, aby se dostal mezi vídeňskou pěveckou špičku. To dokládá i fakt, že při letošním proslulém plesu ve Vídeňské opeře, na který se sjíždí světová společenská smetánka, bylo hudebním vrcholem vystoupení sólistů Státní opery Adama Plachetky a sopranistky Valentiny Nafornity.

V této sezóně Plachetku čeká několik debutů například v obou berlínských operách a na závěr pak debut v milánské La Scale, kde pod taktovkou Daniela Barenboima vystoupí v roli Guglielma v Mozartově Cosi fan tutte. Ačkoli Mozart je základem jeho repertoáru, neodříká se ani jiných velikánů. Na své debutové album školený barytonista nazpíval Händelova oratoria včetně basové árie Mesiáše. „Těch Händelů mám bohužel poskrovnu, ale vnímám to jako zajímavé okořenění a barokní hudbu nechci opouštět, pár projektů v kalendáři mám,“ prozrazuje pěvec, který se ve Vídni propracoval k vrcholným výšinám.

Video Reportáž Jiřího Svobody
video

Reportáž Jiřího Svobody

„Hlavní role jsem nezačal zpívat ze dne na den. V první sezoně jsem vystupoval především v menších úlohách. Když jsem se představil jako Giovanni, což byla první titulní role, měl jsem za sebou už asi padesát představení, a znal jsem tedy jeviště, orchestr i publikum,“ upozornil Plachetka na to, že sláva v tomto oboru nepřichází sama o sobě.

České publikum uvidí Adama Plachetku na podzim v rámci festivalu Dvořákova Praha, dále se chystá novoroční koncert s Brněnskou filharmonií a v diáři má též představení Figarovy svatby a Cosi fan tutte v Národním divadle.