Lidé, bděte! Pražská muzea taky nespí

Praha - Pozdě, ale přece. Tradiční závěr Festivalu muzejních nocí v pražských muzeích, galeriích a dalších institucích odnesla v červnu voda, o nocování v nich ale Pražané nepřichází, náhradní muzejní noc je připravena na dnešek. A pozdě v ní vlastně není na nic - do téměř šedesáti objektů můžete přijít dlouho po zavírací době.

Desátá Pražská muzejní noc se sice koná v jiném než původně plánovaném dni, ale podle pořadatelů v téměř původním rozsahu. Většinu objektů už mohli lidé navštívit po setmění v předchozích ročnících, u některých ale mají takovou možnost poprvé. „I letos se zapojilo několik nováčků. Je mezi nimi Fakulta architektury ČVUT, Výtopna Zlíchov, kino Ponrepo či Muzeum Karla Zemana,“ upřesnila koordinátorka projektu Ivana Havlíková.

Nedávno otevřené muzeum pojmenované po významném českém animátorovi, režisérovi a loutkaři zve na noční plavby lodí ElektroNemo či na zajímavé nasvícení budovy pomocí videomappingu. V Národním zemědělském muzeu servírují české gastronomické speciality, v technickém muzeu ukáží, na jakém principu funguje teplovzdušný motor, v Muzeu Policie ČR zasvětí návštěvníky do daktyloskopie a vyšetřovacích metod Sherlocka Holmese.

Video Události v kultuře o Pražské muzejní noci
video

Události v kultuře o Pražské muzejní noci

Události v kultuře o Pražské muzejní noci

uvk 14. 9. 2013

Co nabídne Pražská muzejní noc?

Rozhovor s Ivanou Havlíkovou, koordinátorkou akce

Dny evropského dědictví otevírají památky po celém Česku

Národní muzeum, které je spoluorganizátorem akce, nezpřístupní sice svou hlavní budovu, která zůstane kvůli rekonstrukci uzavřena až do roku 2018, vynahrazuje to ale programem ve svých dalších objektech. Národní památník na Vítkově pustí zájemce do podzemí a doby Klementa Gottwalda i na bezkonkurenční vyhlídku; v Náprstkově muzeu se mohou vydat po indiánské stezce odvahy, v Nové budově se vyfotit v dobových kulisách z výstavy Monarchie a v Národopisném muzeu si zatancovat za doprovodu cimbálové muziky. 

Rozhodování, kam se vypravit, ulehčí aplikace Moje noc a orientaci v programu mobilní verze webových stránek, podrobnosti a instrukce najdou lidé na stránkách Pražské muzejní noci.

Linka Pražské muzejní noci
Zdroj: Národní muzeum

Ponocovat se začlo v 19:00. Vstup do všech objektů je zdarma, s výjimkou těch patřících pod Národní kulturní památku Vyšehrad, kde si před prohlídkou připravte symbolickou jednu korunu. Neplatí se ani ve speciálních autobusech muzejní noci. „Dopravu zajišťuje jako vždy Pražský dopravní podnik, letos zřídil deset linek, devět z nich má centrální přestupní bod na náměstí Jana Palacha. Doprava mezi objekty je zdarma, v provozu budou až do jedné hodiny po půlnoci,“ doplnila Ivana Havlíková. Provoz o hodinu prodloužilo i metro.