Pošlapané plátno z Národního divadla se skví v Národní Galerii

Praha – Nové dílo výtvarníka Jana Pištěka Pod povrchem je velké skoro 54 metrů čtverečních. Jeho velikost se však možná stane i jeho zkázou. Dílo takových rozměrů u nás prakticky není kde vystavit. Dílo vznikalo v letech 2012 až 2013 a jeden z prostorů, kde je možné ho vystavit, je Malá dvorana Veletržního paláce.

Obraz vznikl přemalováním plátna, které původně sloužilo jako ochrana podlahy v malířských dílnách Národního divadla v Praze. Je tedy výsledkem malování, ale rovnocenně i rozvíjení náhodných stop barvy. „Malba evokuje postapokalyptické město, podzemí plné jinak neviditelných inženýrských sítí nebo ruinu, ne nepodobnou Veletržnímu paláci po požáru v roce 1974,“ přibližuje dílo jeho autor.

V Malé dvoraně Veletržního paláce se obrazu dostává nejen dostatečného prostoru, ale i zajímavého sousedství s podobně monumentálními díly Alfonse Muchy z cyklu Slovanská epopej. Plátno s názvem Pod povrchem bude v Národní galerii do 5. ledna. Zda se potom podaří najít prostor, kam by se dílo o rozměrech 390 x 1380 centimetrů vešlo, Jan Pištěk zatím netuší.