Pohádkový Jičín patřil na jeden den i ČT

Turnov - Nadpřirozené bytosti, postavičky z oblíbených pohádek, spousta her nebo výtvarné dílny, a to všechno v ulicích Jičína. Město už po třiadvacáté patří hlavně dětem. Dnes se o jejich zábavu starala celý den i Česká televize.

Do školky? A v sobotu? Do té kouzelné dnes ale děti určitě vstávaly ochotně. Písničky je probudily, pobavily i rozhýbaly. Z televizního iglú se pak do ulic vyrojili i hrdinové oblíbených večerníčků. A fotografii s nimi si nenechal ujít ani leckterý dospělý. Pohádky má zkrátka každý rád. „Co jsou pohádky? Je to zhmotnělá lidská fantazie. A z čeho vznikají ty nedůležitější věci, například vynálezy? No z fantazie,“ vystihl spojení reálného a pohádkového světa režisér Václav Vorlíček. 

A snad nikde není tolik pohádkových bytostí jako kolem mlýnů. A právě mlýny jsou tématem letošního ročníku. „Téma mlýny je úžasně široké se všemi těmi čerty a vodníky, ale zároveň taky obrací pozornost k tomu fortelu, kterého byly ty staré mlýny plné,“ zdůraznila předsedkyně sdružení Město pohádky Věra Richterová. „Čím víc takových akcí bude, tím líp. Nejenom setkání dětí s divadelním představením, ale třeba i dílny, kde se můžou zapojit do hry, a čas strávený s rodiči, to je hrozně důležité,“ vyzdvihl patron festivalu Jiří Lábus.  

Symbolický pohádkový zvonec ale konec zdaleka neznamená. Festival potrvá v Jičíně až do neděle. Jen za poslední čtyři dny sem přilákal dohromady skoro patnáct tisíc lidí.

Video Den ČT v Jičíně
video

Den ČT v Jičíně