Život a doba soudce A. K. vás neuklidní

Praha - Spravedlnost má být slepá, ale soudce vždy není. Jeho rozhodnutí ovlivňuje mnoho okolností a on svým rozhodnutím mnohé ovlivňuje. Do soudcovské praxe coby zrcadla polistopadové společnosti diváky zavede nový třináctidílný televizní seriál Život a doba soudce A. K., který Česká televize začala právě natáčet.

V seriálových soudních sporech se budou řešit občanskoprávní případy, vždy jeden v každém díle, například konflikt mezi umělkyní a bulvárem, spor o svěření dítěte do péče nebo pokus o násilné vystěhování nájemníků. „Jde o reflexi případů z běžného života, v nichž má každý nárok na svou pravdu a pro tu je schopen všeho,“ doplnil kreativní producent Jan Lekeš.

V roli soudce A. K. se představí David Švehlík. Introvertního a emaptického čtyřicátníka jednotlivé případy velmi ovlivňují, zároveň neustále bojuje s výzvou dostát rodinné tradici. Jeho otec (Jiří Bartoška) je také soudce, matka (Daniela Kolářová) advokátka.

Spory před soudem jsou tak nahlíženy nejen „objektivní pravdou zákona“, ale i subjektivním pohledem soudce. „Je jen málo profesí, které jsou denně silněji konfrontovány s rozporuplností lidské povahy. Navíc soudci svým rozhodováním každý den mění osudy mnoha lidí a hluboce zasahují do jejich životů. Naším cílem je natočit velký televizní román, který diváky nebude uklidňovat typickými seriálovými klišé,“ podotkl Jan Lekeš.

Život a doba soudce A. K. / David Švehlík, Zuzana Norisová
Život a doba soudce A. K. / David Švehlík, Zuzana Norisová

Scenáristou seriálu je Zdeněk Zapletal, autor scénářů k českotelevizním snímkům, které byly tak trochu hořkou zprávou o policejním zákulisí - Sráči a Ženy, které nenávidí muže. Oba režíroval Robert Sedláček. Ten je také jedním ze tří režisérů chystaného seriálu, spolu s Radimem Špačkem a Bohdanem Slámou, pro něhož je Život a doba soudce A. K. první režijní seriálovou zkušeností.