Variace na nedochované terezínské písně

Praha - Dlouho zapomenutou část díla skladatele Karla Reinera oživuje Kvarteto Hrubý, Svoboda, Hanzlová a Tichý. Mimo jiné i variacemi na písně z divadelní hry Ester, které Reiner složil za druhé světové války v terezínském ghettu.

Video Zapomenutá část díla K. Reinera se opět hraje
video

Zapomenutá část díla K. Reinera se opět hraje

Reinerův otec Josef byl vrchním kantorem a zpěvákem v žatecké synagoze. Reiner (1910-1979) celý život propagoval soudobou českou hudbu a jeho dílo tvoří 282 převážně instrumentálních skladeb.

Žák Josefa Suka, Aliose Háby a E. F. Buriana byl také špičkovým klavíristou se zahraničním renomé. Před válkou se Reinerova hudba hrála na mezinárodních festivalech ve Vídni, v Praze i Paříži. „Většina jeho tvorby je typická avantgarda třicátých až padesátých let,“ přiblížil Reinerovy skladby Pavel Straka z Památníku Terezín.

Reiner byl před deportací do koncentračního tábora v Osvětimi a posléze Dachau vězněn právě v Terezíně, kde pomohl k uvedení hry Ester, původně připravované pro divaldlo „D“ E. F. Buriana, taktéž vězněného v Terezíně. Na nastudování se v ghettu podílel i spisovatel Norbert Frýd.

Notové zápisy k písním, které Reiner pro hru složil, se nedochovaly. Variace Kvarteta Hrubý, Svoboda, Hanzlová a Tichý je představují ve folklorně-jazzovém duchu. Na repertoáru má kvarteto i jiné Reinerovy skladby, například Tři písně milostné z roku 1936.