Nejstarší pamětnice holocaustu: Život je něco báječného

Praha - Zatímco příběh polského pianisty Wladyslawa Szpilmana se díky filmu Romana Polanského proslavil, příběh dnes 109leté pianistky Alice Herzové Sommerové zná málokdo. Přitom je v mnohém podobný.

Video Století moudrosti v životě Alice Herzové Sommerové
video

Století moudrosti v životě Alice Herzové Sommerové

„Život je nádherný. Život je něco báječného,“ svěřila se tato dáma před pár lety v rozhovoru pro ČT, přestože osud na ní tragédiemi nešetřil. Alice Herzová Sommerová je nejstarším člověkem, který přežil holocaust. Její vzpomínky vyšly loni knižně pod názvem Století moudrosti. Podtitul „Lekce ze života“ je jejímu příběhu blíž.

Narodila se v Praze do hudebně vzdělané německé židovské rodiny. K rodinným přátelům patřili spisovatelé Franz Kafka a Rainer Maria Rilke, hudební skladatel Gustav Mahler a zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud. Alice tíhla k hudbě, její hudební kariéru ale zastavila druhá světová válka.

Přišla v ní o rodiče a manžela. Život jí a jejímu synovi v terezínském ghettu zachránilo piano. „Měla jsem tam víc než sto koncertů. A víte, když jsem věděla, že budu hrát, tak jsem byla šťastná,“ vzpomíná. 

Caroline Stoessingerová / Století moudrosti - biografie Alice Herzové Sommerové
Caroline Stoessingerová / Století moudrosti - biografie Alice Herzové Sommerové

Hudba jí doslova pomohla přežít, popisuje autorka jejího životopisu, také pianistka Caroline Stoessingerová: „Po jednom koncertu za ní přišel mladý nacistický voják a řekl jí, že pochází z hudební rodiny a hudbě rozumí. Řekl, že její Beethoven vychází z jeho srdce a pomáhá mu na tomto strašném místě. Slíbil jí, že se nemusí bát, že její jméno nebude na žádném deportačním seznamu.“

Po válce se Alice vrátila do Prahy, ale v roce 1949 odešla do Izraele, kde učila na konzervatoři. Na její bytové koncerty chodila izraelská ministerská předsedkyně Golda Meirová, klavírista Arthur Rubinstein, skladatel a dirigent Leonard Bernstein nebo houslista Isaac Stern.

Na konci osmdesátých let se Alice přestěhovala do Velké Británie, kde žije doteď, i se svým synem, violoncellistou, který v roce 2001 zemřel. Přesto prý neztratila chuť k životu. „Alice je výjimečný případ silné ženy. Je optimistkou po celý život, nehledě na to, co se jí stalo. Není vůbec zahořklá. K nikomu necítí nenávist nebo zášť. Je svobodná a to z ní činí jednoho možná z nejšťastnějších lidí na světě,“ tvrdí Caroline Stoessingerová.

Více o Alici Herzové Sommerové se dozvíte v pořadu Reportéři ČT z roku 2007:

Video Reportéři ČT: Alice Herzová Sommerová
video

Reportéři ČT: Alice Herzová Sommerová