World Press Photo dorazilo do Česka

Praha - Smutné, dojemné, ale i kontroverzní novinářské fotografie z letošního ročníku World Press Photo představí od 20. září výstava v pražském Karolinu. Hlavní cenu v 56. ročníku obdržel švédský fotograf Paul Hansen z listu Dagens Nyheter za snímek z pohřbu dvou palestinských dětí zabitých při izraelském raketovém útoku v Gaze. V kategorii sportovních akcí získal první cenu fotoreportér ČTK Roman Vondrouš.

Porota v Amsterodamu letos v únoru hodnotila přes 100 000 zaslaných snímků, téměř 10 000 fotografií se pak dostalo do finále. „Síla vítězné fotografie spočívá v kontrastu hněvu a smutku dospělých a nevinnosti dětí. Je to snímek, na který nikdy nezapomenu,“ řekl po oznámení výsledků předseda poroty Santiago Lyon, ředitel fotografického oddělení The Associated Press. Silný a přímý snímek z Gazy podle něj působí hned na několika úrovních. „Působí na hlavu, působí na srdce a působí i na žaludek - a právě to je klíčem k úspěšné novinářské fotografii,“ uvedl. Výstava putuje po více než sto městech celého světa.

„Snažil jsem se důraz klást na výtvarnou stránku, ale chtěl jsem tam zachovat i určitý příběh - jak se žokejové před závodem váží, chodí s koněm dokolečka, samotný závod i třeba osobní tragédii žokeje, který spadl na překážce a vrací se v zablácené oranici ke svému koni,“ popsal Roman Vondrouš své snímky z oceněné série s názvem Cross Country Steeplechase. Tato série získala již Cenu Prahy, kterou v rámci každoroční výstavy uděluje pražský primátor fotografiím dle svého výběru.

Video Rozhovor s Romanem Vondroušem
video

Rozhovor s Romanem Vondroušem

Rozhovor s Romanem Vondroušem

UvK-19.9.13

Rozhovor s Josefem Chuchmou

V předchozích ročnících prestižní soutěže, která vznikla v roce 1955, se dokázali prosadit i další čeští fotografové. Hlavní cenu získal v roce 1958 sportovní a reportážní fotograf Stanislav Tereba za snímek fotbalového brankáře Miroslava Čtvrtníčka s názvem Brankář a voda. V různých kategoriích se pak prosadili například Vilém Kropp, Zdeněk Lhoták, Antonín Kratochvíl, Jan Šibík nebo Michal Novotný. Pořadatelé soutěže dnes připomněli, že Vondrouš je prvním českým vítězem některé z kategorií soutěže od roku 2006. Poslední oceněný Čech, nikoli ale vítěz, v soutěži bodoval v roce 2009.