První film, který v USA varoval před Hitlerem, opustil po 75 letech archiv

New York - Divákům v New Yorku se po 80 letech opět představí snímek Hitlerova vláda teroru. Vůbec první americký film, který upozornil na hrozbu nacismu, byl dosud ukrytý v bruselském filmovém archivu. Autorem filmu je Cornelius Vanderbilt.

Syn ze slavné průmyslnické rodiny natočil své záběry krátce po Hitlerově nástupu k moci v roce 1933. Materiál se mu podařilo ukrýt a propašovat do Ameriky, kde z něj udělal celovečerní film. O rok později plnil snímek sály v New Yorku. 

Snímek ukazuje Hitlera jako všehoschopného muže fascinujícího davy. Promítání za mořem proto po protestech říšské ambasády skončilo. Kopii ukrýval desítky let filmový archiv v Bruselu, kam se film dostal ve chvíli, kdy se jeho hrozby začaly naplňovat.

„Víme, že to bylo v roce 1939, protože verze, kterou tu máme, končí německou invazí do Polska. V té době chtěl zřejmě snímek někdo dostat do distribuce v Belgii. Ale nakonec film zůstal v trezoru, protože v květnu 1940 sem přišli Němci a už by nemohl být promítán,“ uvedl vedoucí digitálního oddělení Belgického filmového archivu Bruno Mestdagh.

Film ležel v archivu až do předloňska. Tehdy se zjistilo, že je jedinou zbývající kopií. Vanderbiltovy obrázky včetně rozhovoru, který s Hitlerem natočil krátce po jeho zvolení v Berlíně, uvidí diváci v newyorském muzeu moderního umění.

Video Hitlerova vláda teroru
video

Hitlerova vláda teroru