Hany - výpověď generace únikářů na jeden záběr

Praha - Během pouhých tří dnů a bez jediného střihu se právě natáčí celovečerní debut Michala Samira. Snímek Hany prověří hrdiny při násilné pouliční vzpouře. „Vnímám ho jako generační výpověď,“ podotýká k filmu režisér, podle něhož jsou jeho vrstevníci generací únikářů.

Samir je nejen režisérem, ale i autorem scénáře. „V létě 2011 při pohledu na hořící londýnský autobus jsem pochopil, že jsme na počátku nové doby,“ popisuje, jak přišel na námět svého debutu. „Doby chaosu, nepřehledného strachu, jehož původ neznáme. Evropu prostě obchází strašidlo a není důvod, proč by nedorazilo i k nám. Nemůžu se zbavit pocitu, že jádro problému je v tom, že někteří lidé se jednoduše nudí. A nuda vede k otrávenosti a končí u agrese.“

Snímek Hany se odehrává během jednoho večera v okolí literárního baru uprostřed velkoměsta. Pouliční vzpoura, která vypukne, donutí postavy projevit se takové, jaké opravdu jsou. „Naše možnosti, příležitosti, podmínky, ve kterých žijeme, nás staví do role, kdy o svém osudu můžeme rozhodovat sami. Ale tato přemíra volnosti je někdy svazující a máme problém se zorientovat. Proto jsme spíš generací escapistů, tj. únikářů. Ovšem jediné od čeho unikáme, je zodpovědnost za sebe sama,“ domnívá se Samir.

Svůj debut natáčí od 20. do 22. září na jeden záběr. „V těchto třech dnech musí vzniknout film, který bude dobře vypadat, bude lidi bavit a bude mít velkou výpovědní sílu, což je trojkombinace, kterou jsem si vysnil. Ale kameraman Martin Žiaran říká, že omezení dělá styl. Pokud má pravdu, bude tento film nejstylovější v dějinách,“ poznamenal režisér ke způsobu natáčení.

Herci při natáčení: Jiří Kocman, Jitka Schneiderová a Hana Vagnerová
Zdroj: CinemArt

V kinech se Hany objeví na jaře příštího roku. Do hlavních rolí byli obsazeni herci z dramatu Bez doteku, jímž loni debutoval Matěj Chlupáček s nálepkou „nejmladší český režisér“, na Samirově počinu se podílí jako producent. V Hany hrají Jiří Kocman, Hana Vagnerová, Tereza Vítů a Ondřej Malý, ve filmu se představí i Pavla Tomicová, Jitka Scheiderová či polský herec Michal Sieczkowski, jehož mohli čeští diváci vidět ve snímcích Pramen života anebo Jánošík – pravdivá historie.