Husa na provázku sfoukne najednou 45 sezon

Brno – Devět dnů budou umělci spjatí s brněnským divadlem Husa na provázku slavit 45 let existence scény. Herci, režiséři, dramaturgové i příznivci divadla oslaví jubileum festivalem Divadlo v pohybu, který letos nese podtitul Duha v Brně. Divadelníci ho zahájili stylově – sprškou bublin z bublifuků, které se v sobotu odpoledne snesly na Zelný trh. Nejrozsáhlejší část oslav budou mít už divadelníci po neděli za sebou.

V devíti dnech oslav organizátoři nabídnou fanouškům divadla symbolicky hned 45 akcí – každá k jednomu roku historie. Divadlo představuje průřez aktuální tvorbou, ale i české a zahraniční projekty nebo výrazné osobnosti, které souborem prošly, mezi nimi jsou Eliška Balzerová, Miroslav Donutil, Milan Uhde či Jiří Pecha.

Všichni se ráno sešli na scéně, kde to všechno před 45 lety začalo – v brněnském Domě umění. Skoro o půlstoletí starší umělci potom zahájili dvanáctihodinový proud vzpomínek na veselé okamžiky nebo třeba na mimořádný ohlas svého umění u diváků. „Tady bylo neustále narváno, kapacita byla 200 lidí, ale bylo tam kolikrát i o stovku víc,“ poznamenal herec Miroslav Donutil. Odpoledne se potom všichni přesunuli – tak jako před 21 lety – do Domu pánů z Fanalu na Zelném trhu.

Video Iva Zigmundová o oslavách divadla Husa na provázku
video

Iva Zigmundová o oslavách divadla Husa na provázku

Iva Zigmundová o oslavách divadla Husa na provázku

U 22.9.13

Události v kultuře: Oslavy Husy na provázku

Scénu, která za Husákova režimu musela zkrátit název na divadlo Na provázku – aby generálního tajemníka nepřipomínal, a nelákal tak k přesmyčkám – založili mladí rebelové, které jinde nechtěli. Na její prkna se dostala i díla autorů, které jinde odmítali – třeba hry tehdy zakázaného autora Milana Uhdeho. „Husa na provázku mi pomohla v nejtěžším období mého života. To se nikdy nezapomíná,“ podotkl dramatik. Divadlo se nevyhýbalo ani Václavu Havlovi, kterému ve světové premiéře uvedla Prase a autor právě pro brněnskou scénu napsal i svůj poslední dramatický text – aktovku Pět tet.

Divadlo Husa na provázkuHusa na provázku patří k nejuznávanějším souborům českého nonkonformního divadla druhé poloviny 20. století. První veřejná představení soubor odehrál v roce 1968. K nejznámějším hereckým tvářím, jež souborem prošly, patří Boleslav Polívka, Jiří Pecha nebo Miroslav Donutil. V současnosti je Husa na provázku součástí Centra experimentálního divadla, uměleckým šéfem je od roku 2005 režisér Vladimír Morávek.