Demolice povolena. Dům na Václaváku se může zbourat

Praha - Stavební úřad Prahy 1 povolil demolici domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Na místě chce investor postavit moderní budovu. S demolicí chce ale začít až poté, co získá povolení ke stavbě, které zatím nemá. Plánovaná novostavba vyvolala vlnu nevole u části veřejnosti.

Účastníci řízení se mohou proti rozhodnutí podle zákona odvolat do patnácti dnů od doručení rozhodnutí. Pokud nikdo možnosti odvolání nevyužije, povolení nabude právní platnosti. Stavební úřad v polovině září vydal územní rozhodnutí o umístění stavby, což je první krok ke stavebnímu povolení. Vedení hlavního města již ale dalo najevo, že se proti němu odvolá.

Investor, kterým je společnost Flow East, chce zbourat nárožní dům, část technologických přístaveb hotelu Jalta a část torza bývalé tiskárny v Opletalově ulici. Dům by měl mít celkem devět nadzemních podlaží, bude tedy o dvě patra vyšší než sousední objekty. Dvě horní patra mají proto postupně ustupovat do pozadí. Půdorysně bude tvořit písmeno L. Budova bude dále mít tři podzemní podlaží. V horním z nich a ve dvou nadzemních podlažích mají být podle plánů obchody, ve zbytku nadzemní části budou kanceláře.

Klub za starou Prahu svolal 7. června protest kvůli plánovanému bourání budovy bývalé Akciové tiskárny na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. U sousedního domu v Opletalově ulici, ze kterého zbyla již jen fasáda, pak účastníci protestu zapálili svíčky.
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Doležal

Kolem projektu se už řadu měsíců vedou vzrušené debaty a proti bourání se několikrát demonstrovalo. V červenci ale ministryně kultury v demisi Alena Hanáková rozhodla, že dům nebude památkově chráněn, což otevřelo cestu k žádosti o jeho demolici.

Firma vlastní dům od roku 1994. Náklady na projekt včetně nákupu pozemku a budovy prý dosahují miliardy korun; druhou miliardu má stát nová stavba, která se má jmenovat Květinový dům. Záměr investora kritizuje posledních několik let řada odborníků.