Česko se veze na vlně umění. The Next Wave zahájí pes Vladimira 518

Praha – Jací umělci z oboru divadla, tance či hudby naskočí na příští vlnu? Napoví festival The Next Wave, který představí hvězdy nezávislé domácí scény. Akce probíhá dvanáct dní v hlavním městě, ale také v Brně a v Pardubicích. Dvacátý ročník má v plánu zaujmout hlavně „světovými premiérami a exkluzivními projekty současných i přicházejících samorostů“.

Speciální projekt Můj pes má hlad vyhrazený jedině pro příští vlnu mají např. Vladimir 518 a David Vrbík. Dílo kombinující muziku a divadlo událost zahájí. Příchozí se dočkají také premiéry inscenace Jana Horáka a Michala Pěchoučka o Juliu Fučíkovi Citový komediant nebo spatří nové taneční představení souboru Spitfire Company, která si nedávno odnesla ocenění z prestižního festivalu divadla v Edinburghu. Jejich novinka vychází z Havlovy hry Audience a nese název Antiwords

Video Reportáž Ondřeje Koutského
video

Reportáž Ondřeje Koutského

Za pozornost určitě stojí také výtvarné umění v galerii Trafačka s názvem Zavřeno kvůli soukromému večírku či loutkovo-artefaktový horor Sedmého dne s filmovými projekcemi vracející se do Husákovy normalizace. 

V Pardubicích pro změnu dominuje Miroslav Bambuška se svým projektem Cesty energie – Ropa v Automatických mlýnech, Brněnští se zase ponoří do renesančně-experimentálního prostoru Kabinet Múz

„K vlajkovým lodím letos patří i vyhraněné projekty nastupující umělecké generace. Ty jsou koncentrovány zejména do sobotního programového bloku. Neděle naopak přinese ohlédnutí za alternativní scénou posledních dvaceti let,“ uvedla nová hlavní kurátorka festivalu Lenka Dombrovská.