OKO se na Ostravu dívá skrze hledáček kamery

Ostrava - Milovníci filmu, a nejen ti ostravští, se dočkali pátého ročníku Mezinárodního kameramanského filmového festivalu Ostrava Kamera Oko (OKO). Slavnostní zahájení proběhne v pátek 27. 9. 2013 od 19:00 v Nových koupelnách Dolní oblasti Vítkovice a potrvá do 3. října. Festivalové projekce se uskuteční v kinech města Ostrava: Art, Minikino, Luna, Studio Karel (Stará Aréna) a nově i v Multižánrovém prostoru Cooltour.

Zahájení bylo svěřeno filmovému projektu KKK tvůrčího sdružení Argentum Vivum. Večer je složen ze tří snímků, promítaných na třech projektorech: 8mm Kousek Jana Daňhela, 16mm Křížová cesta Martina Ježka a 35mm Kotouč Miroslava Bambuška, jejichž pojítkem je téma krajiny.

V hlavní sekci festivalu, v mezinárodním „Oficiálním výběru“, který představuje nejnovější světové snímky v české premiéře, budou mimo jiné promítnuty americko-francouzský film Jimmy P. aneb Psychoanalýza indiána z plání s Beniciem del Torem a Matthieu Amalricem v hlavních rolích, uvedený v hlavní soutěži festivalu v Cannes, či vítězný film letošního Týdne kritiky v Cannes, italský snímek Salvo.

Jimmy P.
Jimmy P.

Festival uvede k výročí rozdělení Česko-slovenské federace přehlídku Současný slovenský film. Ta představí reprezentativní výběr toho nejlepšího z aktuální slovenské kinematografie. První část představí celovečerní hrané a dokumentární filmy. Jedná se o filmy – Ďakujem, dobre Mátyáse Priklera, Můj pes Killer Miry Fornayové, Zázrak Juraje Lehotského, Kauza Cervanová a Duch ve stroji od Roberta Kirchhoffa, Nový život Adama Oľhy a Křehká identita Zuzany Piussi. Druhou část přehlídky tvoří kurátorský výběr ze současné slovenské krátkometrážní tvorby. Ten pro festival připravili redaktoři slovenského filmového časopisu Kinečko.

Nový život
Nový život
Více fotek
  • Nový život zdroj: Institut dokumentárního filmu http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/40/3994/399400.jpg
  • Křehká identita zdroj: Artcam http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/51/5060/505964.jpg
  • Můj pes Killer zdroj: ČT http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/46/4561/456009.jpg
  • Dokument o Ludmile Cervanové zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/51/5023/502292.jpg

Sekce 20 let Českého lva je připravena ve spolupráci s NFA a pražským kinem Ponrepo. Sekce promítne filmy tří nejoceňovanějších kameramanů - Vladimíra Smutného (Lea), Jaroslava Brabce (Krvavý román) a Františka A. Brabce (Jízda). Spoluautorem výběru je šéfdramaturg NFA Milan Klepikov. „Přehlídka je ohlédnutím, možná i pomyslnou tečkou za prvním dvacetiletím nejvýznamnějších českých filmových cen. Rozhodli jsme se vybrat filmy kameramanů, kteří získali nejvíce Českých lvů, a ocenit tyto úspěchy tím, že jejich filmy vrátíme do kina, před diváky, kteří tato výrazná díla české kinematografie většinou znají již jen z televize nebo počítačové obrazovky,“ říká umělecká ředitelka Ostrava Kamera Oko Anna Kopecká.

Video Začíná festival Kamera Oko
video

Začíná festival Kamera Oko

Festival uvede také vzácná a těžko dostupná díla připomínající fotogenicky unikátní „audiovizuální otisk“ básníka Ivana Diviše a hudební skupiny Psí vojáci.