Výtvarník, který má šest rukou. Nevěříte?

Berlín - Jeden umělec, dva roboti, tři obrazy. Být doslova na třech místech najednou se povedlo rakouskému výtvarníkovi Alexi Kiesslingovi. Během jednoho dne namaloval tři díla ve třech evropských městech s pomocí robotů.

Kiesslinga prý technologie fascinovaly vždy, ve třiatřiceti letech se mu podařilo technologický sci-fi svět spojit s tradičním uměním v projektu Long Distance. Tvrdí o něm, že je první svého druhu na světě.

„Vždycky mě robotika zajímala. Můj seznam videí na YouTube byl plný takových videí. Byl jsem unešený rychlým pokrokem v této oblasti,“ přiznává. Své futurologické zapálení dokázal i v praxi. Zatímco sám stál před plátnem ve Vídni, robotická ramena, původně určená pro automobilový průmysl, ve stejný čas kopírovala pohyby jeho ruky a vytvářela stejný obraz - jen o stovky kilometrů dál - V Berlíně a na londýnském Trafalgar Square.

K malování Kiesslingovi posloužila speciální elektronická tužka. „Ani plátno není běžné. Jeho rám tvoří senzory s použitím infračervené sítě a s malými kamerami. Rám pozná, když tužka naruší snímací síň. Tímto způsobem může počítač napojený na rám vypočítat polohu tužky,“ popsala systém robotického malování ředitelka projektu Tanja Tomicová.

Přípravy projektu zabraly téměř půl roku. Den „D“ sice trochu pokazilo počasí, ale Kiessling se deštěm odradit nenechal. Tři obrazy teď plánuje spojit v jeden, výsledné dílo si budou moci lidé prohlédnout ve Vídni a v Londýně.