Janáčkova filharmonie na ruský způsob

Ostrava - Janáčkova filharmonie připravila na 10. a 11. října ruský večer. Pod taktovkou ruského dirigenta Michaila Jurowského zahraje s ruským klavíristou Kirillem Gersteinem. Na programu jsou - jak jinak - ruští skladatelé.

Zdroj: Stránky Kirilla Gersteina Autor: Marco Borggreve

Gerstein představí publiku druhý klavírní koncert Sergeje Prokofjeva, podle odborníků jednu z nejtěžších skladeb pro piano. „Je to opravdu obdivuhodné dílo k poslechu. Nejde o to, jak je složité, ale jak si posluchači mohou tu hudbu užít,“ poznamenává Gerstein.

Talentovaný 34letý klavírista byl ve 14 letech přijat na bostonskou hudební školu, jako vůbec nejmladší student v její historii. Dnes žije střídavě v Německu a v Americe a střídá i žánry, z vážné hudby občas zabrousí i do jazzu. Ten ale dnes v Ostravě na programu není - v Gersteinově podání zazní ještě předehra z opery Michaila Glinky Ruslan a Ludmila a šestá „patetická“ symfonie Petra Iljiče Čajkovského. 

Janáčkova filharmonie odehraje ještě další ruské skladby - ale už bez klavíru. Filharmoniky bude řídit dirigent Michail Jurowski, kterého do Ostravy přizval Gerstein. Jurowski už dirigoval téměř stovku filharmonií, s Janáčkovou si ale odbude premiéru.

Video Janáčkova filharmonie koncertuje s Kirillem Gersteinem
video

Janáčkova filharmonie koncertuje s Kirillem Gersteinem