Make Your Move - nic nového pod tancem

Láska, vášeň a tanec k sobě mají vždycky blízko. A také to jsou základní ingredience, jež tvoří základ téměř všech tanečních filmů. „Tancuj, jak bubnuješ, bubnuj, jak tancuješ!“ Oproti tomuto blbému téměř sloganu je film Make Your Move jeden takový slušný, byť ničím nepřekvapující, taneční kousek ve stylu Don't Worry Be Happy.

Taneční film, jenž byl časem vyklonován z muzikálu, je zpravidla nezávazná, relaxační jednohubka, která se většinou opírá o jednoduchá a vzájemně podobná dějová schémata. On a ona se tu většinou snaží prodychtit na vysněné taneční pódium a po prvním společném tanečku pochopí, že pro sebe byli stvořeni. Svůj společný finální cool tanec před aplaudujícím a odvázaným publikem si ale musí zasloužit a mohou si ho užít až poté, co se k němu protančí, skrze nástrahy a protivenství, jež jim nepřející svět nastrká do cesty. Individuální vášeň pro rytmický pohyb na tanečním pódiu tu zpravidla probudí společnou vášeň zvanou láska (jejímž atributem je také rytmický pohyb, který se na tanečním parketu ovšem veřejně nepředvádí). Tihle protagonisté tanečních opusů prostě mají pro všechny druhy rytmického pohybu bytostné nadání.

Jsou mladí, elegantní, pohlední, dynamičtí, nabušení a temperamentní. Prakticky pokaždé, když do toho jdou, jim držíte palce a oni to pokaždé zmáknou. Tak jako Donny a Aya, Romeo a Julie dvou znepřátelených newyorských tanečních klubů, kteří si od Shakespeara vypůjčili základní schéma, ale v rámci žánru se rozhodli opatřit ho šťastným koncem. Neboť ve filmech, kde se tančí, se neumírá (snad jen s výjimkou Roye Scheidera v All That Jazz, jenž ale bořil všechny muzikálové standardy).

Make Your Move
Make Your Move

Bývalí kámoši, jedním z nich je Donnyho starší brácha Nick, kteří dřív makali spolu, teď jedou konkurenčně každý sám na sebe, zezadu přilévá olej do ohně hajzl z Wall Streetu a všechno směřuje neodvratně k tomu, že v téhle drsné brooklynské tancovačce může přežít jen jeden. Jenomže bývalý a nyní už napravený mukl Donny a šampionka velkých asijských bubnů Aya, patřící každý do jednoho znepřáteleného tábora, to takhle nehodlají nechat! Zpočátku si sice šli trochu po krku, ale pak to mezi nimi zajiskřilo a teď už mají pár důvěrných důvodů pro to, aby tuhle nesmyslnou klubovou válku ukončili a tohle nebyl jejich poslední tanec.

Make Your Move je standardní, lehkou rukou natočený taneční film, který má všechny jeho potřebné ingredience a v němž fungují všechny vyzkoušené stereotypy žánru. Jednoduchý a snadno předpovídatelný příběh, který vás nezatěžuje zbytečnými kydy a nenutí ke spletitým úvahám (kdo, s kým, proč a v jakém existenciálním vzorci), sympatická a tanečně bezchybná ústřední dvojice a nosná série tanečních čísel, jejichž choreografie je tu navíc oživena divokým bubnováním holek a Donnyho odvázaným stepem.

Make Your Move
Make Your Move

Kamera tohle všechno stíhá a scenárista a režisér (v jedné osobě) se v žánru jen bezmocně nepotácí a neztrácí, což by nikoho nemělo překvapit, neboť je jím Duane Adler, který má už ledacos „odtančeno“. Na svém kontě má totiž již několik scénářů k tanečním seancím (Nežádej svůj poslední tanec, Let's Dance, Dokaž to!) a zřejmě usoudil, že scénáře píše již tak dlouho, že by si také nějaký mohl sám odrežírovat. Jak si řekl, tak učinil.

Jeho story je přehledná a jako na míru ušitá nekomplikované struktuře tanečního spektáklu, kde není ani tak důležité „co“, ale „jak“. Její dramatický konflikt ústřední dvojici rozděluje i spojuje a po svém vyvrcholení nezadržitelně směřuje k očekávanému happy endu. Dialogy jsou dostatečně úsporné, neboť na dlouhé plkání není v tomto žánru nikdo zvědavý a charaktery teenagerovsky zjednodušené (žádné hlubokomyslné hnípání v Donnyho vězeňské minulosti či neradostné situaci asijské imigrantky, které končí platnost pracovního povolení). Nic originálního ani objevného, spíše jen chvála zvládnutého žánrového klišé, jehož přiznání je zjevné a upřímné, a není třeba ho zatloukat do země pejorativními odsudky, neboť do filmů tohoto druhu tak nějak patří.

Make Your Move
Make Your Move

Pro taneční romanci pro dvě trénovaná těla, chorus a jednu zapovězenou lásku je ovšem naprosto klíčová volba jejích hlavních protagonistů, kteří většinou bývají lepšími tanečníky než herci (opačně by to zřejmě bylo problematičtější). Sympatický blonďák Derek Hough a multitalentovaná asijská tmavovláska BoA (jihokorejská zpěvačka, tanečnice a herečka) tvoří kontrastní duo, které si sedlo, a i když jejich taneční čísla nenabízejí nic extrémně opulentního, šokujícího a dechberoucího, je příjemné se na ně dívat, lehké jim držet palce a s důvěrou ve šťastný konec, čímž neprozrazuji nic, co byste vzhledem k žánru stejně předem nevěděli, očekávat jejich závěrečné taneční číslo. Jen povinně přidané 3D je poměrně zbytečné, nic neříkající, nic moc nepředvádějící a až takřka nepozorovatelné. Nic nepřidá, ale také ničemu neublíží, jen je tam tak trochu navíc. Zato vcelku nepochopitelný český dabing body tradičně ubírá a přístupnost od 15 let se jeví jako až příliš opatrná a protektorská.

Make Your Move nemá parametry velké love story jako Červené střevíčky, dramatičnost snímku Koně se také střílejí, symboliku Scolovy Tančírny nebo drive Pomády a Horečky sobotní noci. A evidentně se nestane kultem jako Hříšný tanec. Spíše se pokusí vlísat do společnosti slušných tanečních filmů, jako je Flashdance, Let's Dance nebo Nežádej svůj poslední tanec, které významně neurážejí dobrý vkus a docela spolehlivě vám vyčistí hlavu. Ostatně tanec dodává filmu vždycky jakousi přidanou hodnotu. Nebo si dovedete představit Pulp Fiction, kde by si spolu Uma Thurmanová a John Travolta nezatrsali?

Jestliže nejste zapřísáhlými nepříteli tohoto žánru, můžete se s Donym a Ayou pěkně protáhnout, spláchnout do kanálu blbou náladu a pak, v souladu se svými fyzickými dispozicemi, buď mazat na diskotéku, nebo se jít zapsat do tanečních pro dospělé a seniory.

MAKE YOUR MOVE. USA/Jižní Korea 2013, 107 min., český dabing, od 15 let, 3D. Scénář a režie: Duane Adler. Kamera: Gregory Middleton. Hudba: Michael Corcoran, Eric Goldman. Hrají: Derek Hough (Donny), BoA (Aya), Wesley Jonathan (Nick), Will Yun Lee (Kaz). V kinech od 10. října 2013.