Cesta Agnieszky H. do roku 1968 a zpět

Varšava - Na konci šedesátých let přijela z Polska, kde byla politicky nepohodlná, studovat na pražskou FAMU. Ve zlomovém roce 1968 ale skončila v československém vězení. Cestu polské režisérky Agnieszky Hollandové z její rodné země do Československa a zpět připomíná dokument, který vznikl v koprodukci České televize. V premiéře se nyní promítal na filmovém festivalu ve Varšavě.

Dokument Návrat Agnieszky H. se vrací do dob režisérčina bouřlivého mládí, k atmosféře, která panovala během jejích studií na FAMU. Pátrá po důležitých momentech, jež ovlivnily její tvorbu a život. „Zajímalo mě, jak ji ta léta vytvarovala jako člověka a taky jako tvůrce,“ potvrzuje režisérka dokumentu Krystyna Krauzeová. Polka, která taktéž studovala na pražské FAMU a v Česku žije. Mimo jiné natočila snímek Náš Vašek - síla bezmocných o bývalém prezidentovi Václavu Havlovi očima sousedního Polska. Na podzim jej odvysílá Česká televize.

Hollandová se do Česka v posledních letech vracela především pracovně. Natáčela tu minisérii o Janu Palachovi Hořící keř, jejíž zkrácená filmová verze byla uvedena také v kinech. Česká filmová a televizní akademie snímek dokonce vybrala do boje o Oscara pro nejlepší zahraniční film, ale kvůli nesplnění podmínek nominaci musela stáhnout. Pokud by se byl Hořící keř dostal v prestižních cenách do nejužšího výběru, byla by to už třetí oscarová nominace - dvě má Hollandová za snímky Bittere Ernte (1985) a V temnotě (2011). 

Hořící keř / Petr Stach, Vojtěch Kotek, Táňa Pauhofová, Patrik Děrgel
Zdroj: Falcon

Hořící keř popisuje Palachovu smrt a počátek československé normalizace. Oboje je pro Hollandovou osobním tématem. „Vyrovnala jsem se s důležitou životní zkušeností,“ říká o režírování oceňovaného projektu. V 60. letech, při studiích na FAMU, byla Hollandová velmi aktivní, po srpnu 1968 se dostala do stávkového výboru na fakultě. Za to si odseděla několik měsíců na pražské Ruzyni. Nakonec vyvázla s podmínkou. Do ruzyňské věznice se vrátila znovu - při natáčení dokumentu.

Jeho premiéry ve Varšavě se nezúčastnila, byla pracovně ve Spojených státech. Přišli ale její příznivci a přátelé z obou stran česko-polských hranic. „Ona je jakýmsi přirozeným mostem mezi Polskem a Českem,“ nechal se slyšet předseda polského Senátu Bogdan Borusewicz. 

Video Návrat Agnieszky H. se promítal ve Varšavě
video

Návrat Agnieszky H. se promítal ve Varšavě

Do Česka dokument o ní také zamíří. Návrat Agnieszky H. je součástí programu Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava (24.-29. října). Do českých kin se dostane v lednu příštího roku.