Foťte to, co lidi spojuje, radí Ami Vitale

Praha - V předvečer zahájení práce mezinárodní poroty 19. ročníku soutěže Czech Press Photo 2013 byla v pražské Nikon Photo Gallery otevřena výstava jednoho z porotců, fotografky Ami Vitale s názvem Jsme jedna rodina. Vitale je nositelkou několika cen World Press Photo a listem Photo District News Magazine byla prohlášena za jednu z třiceti nejlepších současných fotografů. Czech Press Photo vyvrcholí v úterý vyhlášením vítězů.

Video Výstava Jsme jedna rodina
video

Výstava Jsme jedna rodina

Výstava Jsme jedna rodina

Výstava Jsme jedna rodina představuje průřez prací Ami Vitale české veřejnosti poprvé, a to u příležitosti jejího členství v mezinárodní porotě 19.ročníku Czech Press Photo 2013.

Vítěz Czech Press Photo

Rozhovor s fotgrafem Herbertem Slavíkem

Snímky americké fotografky Ami Vitali jsou poprvé k vidění v Česku. Kariéra fotoreportérky začala v devadesátých letech shodou okolností právě v Praze. Teď zde nejen vystavuje, ale zasedá taky v mezinárodní porotě 19. ročníku Czech Press Photo 2013. „Tady začala moje kariéra. A já jsem moc vděčná všem těm fotografům tady, kteří mě toho tolik naučili. Tohle je vlastně jedno z míst, kde si cítím být doma,“ usmívá se Vitale.

Lidské bytosti oslavující život

Nositelka mnoha cen včetně World Press Photo projela více jak 80 zemí světa. Jedna z prvních zakázek ji zavedla do války v pásmu Gazy. „To byl ten moment, kdy jsem se rozhodla, jaký typ fotografa chci být. Protože jsem dělala zprávy a každý den jsme sledovali jen násilí, to chtěli moji editoři,“ vypráví fotografka: „A jeden den jsem se procházela po ulici a náhodou se dostala na nádhernou palestinskou svatbu. Viděla jsem lidské bytosti oslavující život. A já si uvědomila, že to je to, co chci dělat.“

Od té doby je přesvědčena, že povinností fotožurnalistů je „zachycovat nejen to, co lidi rozděluje, ale i to, co je spojuje“, protože jsme všichni jedna rodina, jak říká titul výstavy.

Ami Vitale se narodila v roce 1971 na Floridě. Jako fotografka pracovala pro téměř všechny významné mezinárodní časopisy včetně National Geographic Magazine, Newsweek, Time, Newyorker, Geo, Le Figaro, Paris Match a Smithsonian. Její práce byly vystaveny v řadě světových muzeí, galerií a jsou také součástí soukromých sbírek.

Je nositelkou několika cen World Press Photo, Daniel Pearl Award for Outstanding Reporting, nositelkou titulu Magazine Photographer of the Year a listem Photo District News Magazine byla prohlášena za jednu z třiceti nejlepších současných fotografů. V současné době je stálou fotografkou National Geographic Magazine.

Další informace na webu Nikon Photo Gallery.