STOP šedým plochám ve městě

Ostrava - Studenti a mladí umělci v Ostravě se rozhodli rezivějící ploty, nevzhledné stěny domů v prolukách umělecky pojednat. Za souhlasu radnice se tak Ostrava může stát největší veřejnou galerií street artu u nás. Jako první se do oživení skleněných výloh u multižánrového centra Cooltour pustili studenti oboru užitá malba střední umělecké školy. Návrhy zpracovávali týden.

Organizátorům projektu Malovaná se zatím podařilo domluvit 20 městských a soukromých ploch. „Počítáme s tím, že jakmile se objeví první díla, tak se to rozšíří a možná že se lidé budou ozývat sami, že chtějí na svých domech taky umění,“ zadoufal šéf marketingu multižánrového centra Cooltour Martin Lindovský.

Video Malovaná Ostrava
video

Malovaná Ostrava

Na rozdíl od graffiti, které vzniká často ilegálně, totiž „mural art“ s velkými kresbami přijímá veřejnost poměrně kladně. Třeba v Praze vznikly v posledních dvou letech velké malby na domech ve Strašnicích. Vzorem Ostraváků je ale spíše Berlín nebo Vídeň.

„Ostrava bývala černá, teď je spíše zelená, v létě je barevná díky Colours a našim dalším cílem je, aby byla malovaná,“ prohlásil organizátor projektu Malovaná Přemysl Koudela.