Jen se tak poslepu vznášet nad zemí

Praha - Od září probíhají pravidelné hodiny cirkusových disciplín pro děti a dospělé se zrakovým postižením - CIRKUS NASLEPO. Pod hlavičkou CIRQUEONU, centra pro rozvoj „nového cirkusu“ v České republice, realizuje cirkusové kurzy v Pražské psychiatrické léčebně Bohnice Adam Jarchovský, profesionální cirkusový umělec a lektor, jehož hlavní disciplínou je žonglování a předmětová manipulace.

Náplní kurzů je kontaktní žonglování, při kterém se předměty nevyhazují do výšky, ale pohybuje se s nimi po těle bez ztráty kontaktu, dále akrobacie - pozemní i závěsná, kouzelnické triky, ekvilibristika a další věci.

„Najít a vymyslet metodologii výuky jednotlivých disciplín bylo celkem náročné. Projekt vznikl minulý rok, kdy za námi jednoduše přišel nevidomý kluk s tím, že by se chtěl naučit cirkusovému umění. Po počátečním překvapení jsme zjistili, že bychom nějakou cestu byli schopni nalézt,“ řekl v rozhovoru pro ČT24 Adam Jarchovský, který zároveň upozornil na to, že v zahraničí již existuje HandiCirque, který využívá cirkusové umění jako nástroj pro práci s lidmi s postižením obecně.

Video Rozhovor s Adamem Jarchovským
video

Rozhovor s Adamem Jarchovským

„Chtěli bychom časem vytvořit představení, ve kterém by společně vystupovali jak 'cirkusáci' se zrakovým postižením, tak 'cirkusáci' vidící,“ prozradil dále své plány lektor.

Adam Jarchovský je spoluzakladatel souboru (bra)Tři v tricku a dále vystupuje s V.O.S.A. Theatre a příležitostně s jinými projekty. V současné době se zaměřuje na výuku žonglování, práci s mládeží a rozvíjení social cirkusu v České republice.