Moravský podzim přijde jen jednou za dva roky

Brno - Moravský podzim přiláká na přelomu října a listopadu do Brna řadu hvězd, třeba Londýnský symfonický orchestr, klavíristu Borise Berezovského nebo trumpetistu Gábora Boldoczkého. Na zajímavosti programu a hudebních hostů tento hudební festival nic nemění, přesto ve 47. ročníku prošel poměrně významnou změnou. Mimo jiné bude pořádán jako bienále.

Video Začíná Moravský podzim plný změn
video

Začíná Moravský podzim plný změn

Přehlídku zahájí 27. října koncert ke 100. výročí narození a 20. výročí úmrtí dirigenta Františka Jílka. Zazní například dvě sinfonietty spjaté s Brnem - jednu složil Leoš Janáček, druhou Vítězslava Kaprálová. „Hvězdou večera bude slavný ruský pianista Boris Berezovskij, který přiveze hned dva Ravelovy koncerty,“ doplnila Marie Kučerová, ředitelka Filharmonie Brno.

Brněnská filharmonie na zahajovacím večeru hraje a především je letos poprvé pořadatelem festivalu. Moravský podzim nebude pořádat každý rok, ale jen jako bienále. A nebude mít pevně dané téma. „Tahle změna nám dává daleko větší volnost při výběru interpretů a při výběru a chystání repertoáru z velmi zajímavých dramaturgických programů, které se běžně v sezoně nemohou objevit,“ vysvětlila Kučerová.

  • Londýnský symfonický orchestr
    Londýnský symfonický orchestr zdroj: Moravský podzim
  • Ruský klavírista Boris Berezovskij
    Ruský klavírista Boris Berezovskij zdroj: Moravský podzim

28. října například filharmonici odehrají koncert k 95. výročí vzniku československého státu. Celkem na milovníky vážné hudby čeká patnáct koncertů, přičemž součástí programu jsou národní dny. Věnovány jsou české, polské, norské, britské a ruské kultuře a potěší nejen uši posluchačů, ale i jejich chuťové buňky, jsou totiž spojeny s ochutnávkou gastronomie dané země.

Jednotlivé festivalové koncerty se kromě Besedního domu a Janáčkova divadla konají také třeba v minoritském kostele a skleněném pokoji vily Tugendhat.

„Všechno bude gradovat o polském víkendu, kde přijede polský rozhlasový orchestr z Katovic s krásným programem Henryka Góreckého. Nikdo se nemusí bát, je to opravdu přístupná symfonie, dokonce jedna z nejprodávanějších nahrávek 90. let v klasické hudbě,“ ubezpečila návštěvníky manažerka festivalu Lucie Šnajdrová.

Na koncertě k 28. říjnu vystoupí i Dechové kvinteto Phoenix.
Na koncertě k 28. říjnu vystoupí i Dechové kvinteto Phoenix.

Závěrečný koncert 47. ročníku festivalu obstará 8. listopadu Londýnský symfonický orchestr s dirigentem Valerijem Gergijevem. Při svém jediném vystoupení v Česku provede slavnou Fantastickou symfonii Hectora Berlioze i další skladby téhož autora. Zazpívá mezzosopranistka Karen Cargillová.