Jak se žilo Tigridovi? Po 10 letech vychází jeho biografie

Praha – Tigrid, poprvé aneb Průvodce inteligentního muže ve dvacátém století, takový název nese biografie Pavla Tigrida. Vychází po deseti letech od jeho úmrtí a provází životem jedné z nejvýraznějších osobností české žurnalistiky a tváře obou emigrací – té po německé okupaci i té poúnorové.

Video Vychází biografie Pavla Tigrida
video

Vychází biografie Pavla Tigrida

O biografii se postaral Pavel Kosatík, a zasadil se tak o první publikaci, která vychází knižně.

Poprvé emigroval v roce 1939, když mu bylo dvaadvacet let. „Dvakrát jsem opravdu utekl hrobníkovi z lopaty. Jednou nacistům jako Žid, jednou komunistům jako třídní nepřítel,“ prohlašoval.

Za války pracoval v rozhlasovém vysílání BBC československé exilové vlády a následně se vrátil zpět do vlasti. Moc se v ní ale neohřál a během pár let ji opustil podruhé. „A jen jsem vyjel, přišla hláška na všechny hraniční přechody tehdejšího Československa, abych byl zatčen,“ vyprávěl Tigrid o odjezdu v roce 1948. Tehdy vycestoval na diplomatický pas, který na ministerstvu neodevzdal.

Pavel Kosatík: Tigrid, poprvé
Zdroj: Kosmas.cz

Tigrid začal řídit první vysílání Svobodné Evropy, ve které se setkal i s agentem státní bezpečnosti Pavlem Minaříkem. Od poloviny padesátých let vydával čtvrtletník Svědectví. Většina výtisků byla pašována do Československa a stala se trnem v oku komunistické moci.