Angela Gheorghiuová Prahu potěší „mladým Domingem“ a Rusalkou

Praha - Téměř po dvaceti letech se na pražské pódium vrací jedna z nejžádanějších pěvkyň současné operní scény. Rumunská sopranistka Angela Gheorghiuová vystoupí dnes ve Smetanově síni Obecního domu.

Zdroj: Stránky Angely Gheorghiuové Autor: Jason Bell

Při své předchozí návštěvě v Praze zpívala Gheorghiuová po boku slavného tenora Plácida Dominga. Nyní se vrací jako světoznámá pěvkyně a zase ona dává příležitost mladému talentu - brazilskému tenoru Atallovi Ayanovi. Shodou náhod - hlas sedmadvacetiletého pěvce recenze v New York Times přirovnala k mladému Domingovi.

Na koncertě v Obecním domě je bude doprovázet Filharmonie Bohuslava Martinů, pod taktovkou rumunského dirigenta Tiberu Soare. Vedle árií a duetů z oper Verdiho, Pucciniho, Gounoda a Catalaniho se posluchači mohou těšit i na Dvořákovu Rusalku. Přestože Gheorghiuová přiznává, že s češtinou trochu bojuje. 

Na mezinárodní scéně debutovala v roce 1992 v londýnské Královské opeře v Pucciniho Bohémě a v témže roce se poprvé představila také v newyorské Metropolitní opeře a ve Vídeňské státní opeře. V roce 1994 zpívala s velkým úspěchem poprvé titulní roli ve Verdiho La traviatě v Covent Garden. Od té doby vystupuje na operních scénách a v koncertních síních celého světa. Je nositelkou francouzského titulu Rytíř Řádu umění a literatury. V říjnu 2012 jí někdejší rumunský král Michal I. udělil vyznamenání Nihil Sine Deo za zásluhy o propagaci rumunské kultury v zahraničí.

Letošní evropské turné Gheorghiuové začalo v Německu, kde pěvkyni doprovodili členové Neue Philharmonie Westfalen. Pokračuje koncerty v Praze, Mnichově, Paříži a Vídni s Filharmonií Bohuslava Martinů.