Severský král detektivek Dahl zkouší štěstí u českých čtenářů

Praha - Severské detektivky jsou vyhlášené. Nejprodávanějším autorem ve Skandinávii je švédský spisovatel Arne Dahl. V Česku si své příznivce navzdory vysokým prodejním číslům v zahraničí teprve hledá. Do hlavního města přijel osobně představit poslední knihu Evropské blues.

Ve své zemi má pověst mistra rafinovaných zápletek. Jeho hrdinové už umřeli třeba zastřelením nebo úderem pivním půllitrem v hospodské rvačce. První obětí detektivky Až na vrcholky hor je návštěvník stockholmské restaurace. Svědek si paradoxně ani nevšimne, že se vraždí přímo za jeho zády, ponoří se totiž do knihy. Vraždy i to, jak přitáhnout čtenáře, ovládá Arne Dahl dokonale.

Spisovatel uvede knihu 6. listopadu v 17 hodin v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí, poté bude následovat i autogramiáda. Akce se zúčastní také chargé d´affaires švédského velvyslanectví Niklas Bennwik a slovem provede šéf kulturní rubriky ČT Petr Vizina.

Nejprodávanější autoři severských detektivek
Zdroj: ČT24

Evropské blues se točí kolem prostituce a obchodu s lidmi. „Dnešní detektivka může mít mnoho podob. Bývala jednoduchým příběhem o vraždě v knihovně, dnes společnost varuje před nástrahami, které jí hrozí,“ přiblížil autor výběr témat. Kniha chce vyprávět také o promarněných šancích dvacátého století.

Podle překladatelky Karolíny Stehlíkové je právě společenská kritika pro skandinávskou detektivku typická: „Jsou tam i témata politická, a to jsou další vrstvy, které to činí zajímavé i pro čtenáře, které nebaví klasická detektivka.“

„Celá Evropa podlehla detektivkám z ledu a mlh. Pro mě je ten boom opravdu hodně překvapivý, i méně známí autoři jsou tady čteni. Těžko odhadnout, jak dlouho může tahle vlna trvat,“ přemítá publicista Jan Rejžek. V Česku se na špici oblíbenosti drží Nor Jo Nesbo. A i díky němu a dalším jeho kolegům žánru nordic noir se zvýšil zájem o studium skandinávských jazyků.

Podívejte se na rozhovor s Arne Dahlem:

Video Severská literatura
video

Severská literatura

Severská literatura

Je nejprodávanějším žijícím autorem skandinávských detektivek na světě. Přes obrovský boom severských autorů v posledních letech u nás švédský autor Arne Dahl své čtenáře teprve hledá. Do Prahy přijel představit svou poslední knihu Evropské blues. A bude hostem v závěru pořadu.

Arne Dahl přijede do Česka