Dylan obdržel francouzský Řád čestné legie

Paříž - Americký hudebník Bob Dylan 13. listopadu v Paříži obdržel Řád čestné legie. Podle francouzských médií tomu předcházela polemika ve vládních kruzích ohledně toho, zda si nyní 72letý zpěvák a skladatel toto vysoké státní ocenění zaslouží.

Video Dylan obdržel Řád čestné legie
video

Dylan obdržel Řád čestné legie

Udělení řádu Dylanovi, kterého americký prezident Barack Obama označil za největšího hudebníka americké historie, navrhla v květnu ministryně kultury Aurélie Filippettiová, uvedl web deníku Le Figaro.

Proti se ale podle týdeníku Le Canard enchaîné postavili někteří vysocí úředníci, podle nichž Dylan není hoden podobného vyznamenání. A to prý vzhledem ke svým pacifistickým a protivládním postojům za války ve Vietnamu a vzhledem ke svému přiznání, že konzumoval heroin a marihuanu.

Několikatýdenní polemika skončila ve prospěch návrhu ministryně. Ta již loni prosadila udělení Řádu čestné legie i britskému rockerovi Paulu McCartneymu, kterému ocenění dokonce předal osobně prezident François Hollande. Není přitom podle agentury AFP moc běžné, aby francouzský řád dostal nějaký zahraniční umělec.

Dylan, který v těchto dnech pořádá v Paříži několik koncertů, převzal vyznamenání za svůj přínos pro světovou hudbu z rukou Filippettiové. „Jsem vděčný a hrdý. To je vše,“ byla podle Le Figaro jediná slova, která Dylan při slavnostním obřadu pronesl.