Podívejte se do ložnice Emy Destinnové

Jindřichův Hradec - Hvězdnou kariéru a životní osudy Emy Destinnové představuje nová expozice v Jindřichově Hradci. V jezuitském semináři se návštěvníci mohou za zvuků slavných árií vydat na návštěvu Eminým hudebním i loveckým salonem, nahlédnout do její ložnice, prozkoumat její klavír, postel nebo kočár, ve kterém jezdila na ryby.

Video Expozice Emy Destinnové
video

Expozice Emy Destinnové

„První část expozice zaznamenává triumfální kariéru Destinnové, úspěchy v Berlíně, Londýně či New Yorku. Druhá patří jejímu pobytu v jižních Čechách, kde je představena jako zámecká paní, hospodářka, rybářka a všestranná umělkyně,“ uvedl kurátor a historik František Fürbach, který se životem pěvkyně zabývá přes 20 let.

Ve dvou místnostech jsou vystaveny fotografie, dokumenty a předměty, které představují pěveckou kariéru slavné české umělkyně. Součástí expozice jsou také ukázky z jejích vlastních sbírek, porcelán nebo kuriozity, které soustředila na zámku v nedaleké Stráži nad Nežárkou. V ústraní tam žila od roku 1914 až do své smrti v roce 1930.

Vyčištěno v Abbey Road

V hudebním salonku divy jsou vystaveny nástroje, které často používala. Vedle malých varhan stojí cembalo i klavír. Do muzea historici nastěhovali i kočár s koženými potahy, ve kterém vyrážela do lesů i na ryby; někdy si prý sedla na místo kočího a povoz řídila.

V expozici znějí i nahrávky Emy Destinnové. Jejich zvuk se však výrazně liší oproti dobovému originálu; záznam je čistší, bez šumu a praskání. „Čistilo se to v Londýně ve studiích Abbey Road. Je to unikátní sada,“ chlubí se František Fürbach.

Expozice upozorňuje na skutečnost, že Destinnová žije dále v nahrávkách, knihách, na bankovce, na medailích a mincích. Muzeum v Jindřichově Hradci vlastní jednu z nejrozsáhlejších sbírek, řadu dokumentů má také Národní muzeum, Národní divadlo, Muzeum hlavního města Prahy a Památník národního písemnictví.

Rekonstrukce síně Destinnové završila dosud nejrozsáhlejší rekonstrukci muzea, která stála 37 milionů korun. Město, které objekt vlastní, na ni před lety získalo dotaci z Integrovaného operačního programu ministerstva kultury.

Sopranistka Ema Destinnová (1878 až 1930), vlastním jménem Emilie Kittlová, se narodila v Praze, posledních 15 let života prožila v ústraní na svém zámku ve Stráži nad Nežárkou na Jindřichohradecku, zemřela v Českých Budějovicích.