Nová Miss Marvel je muslimka z New Jersey

New York - Americké nakladatelství Marvel, velmoc ve světě komiksů, připravilo nový trhák, kreslený seriál s první muslimskou superhrdinkou. Dobrodružství Kamaly Khan budou od šestého února vycházet pravidelně každý měsíc.

Video Muslimka je Miss Marvel
video

Muslimka je Miss Marvel

Vydavatelství, které proslavili hrdinové jako Spider Man nebo Iron Man, nové super dívce propůjčilo i svůj titul: už teď Kamalu Khan všichni znají také jako Miss Marvel. Její zvláštní schopností je to, že dokáže natahovat končetiny a měnit své tělo, jak se zachce. Soupeře proto hravě zdrtí olbří pěstí.

Autorka seriálu má s muslimskou puberťačkou hodně společného; i ona pochází z muslimské rodiny v New Jersey. „Nápad vytvořit Miss Marvel vycházel do určité míry ze zkušeností, které jsem sama prožila,“ říká editorka Sana Amanatová. Dalšími tvůrci seriálu jsou spisovatelka G. Willow Wilsonová a kreslíř Adrian Alphona.

Malala a Mstitelka v burce

Tvůrce inspirovala patnáctiletá Malala Júsufzaiová. Za to, že prosazovala právo dívek na vzdělání, jí ozbrojenci z Talibano postřelili do hlavy. Dívka útok přežila a byla převezena do britského Birminghamu, kde se podrobila sérii náročných operací. Přežila a ve svém boji pokračuje. Nedávno ji přijala britská královna.

Muslimské hrdinky se prosazují čím dál častěji. V pákistánské televizi se objeví nový kreslený seriál pro děti Mstitelka v burce. Bojuje proti radikálům, kteří znásilňují ženy a zastrašují náboženské menšiny. „Každá epizoda má morální poselství, téma, sociální vzkaz, který se dostane k dětem,“ říká autor Mstitelky Áron Harún Rašíd.

Miss Marvel burku nenosí a obléká se podle poslední módy. Liberální muslimská komunita v New Jersey se už nemůže dočkat, až bude první příběh nové hrdinky na pultech. Věří, že díky ní jejich svět pochopí i ti, kteří o něm zatím mnoho nevědí.