Josef byl úžasný, přijedu i na Evitu, slíbil Tim Rice Ostravě

Ostrava - Britský textař a libretista Tim Rice viděl za život na tři sta nastudování svého muzikálu Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť. Na seznam zhlédnutých představení si může po víkendu připsat i ostravské. Představení v Národním divadle moravskoslezském viděl osobně a byl nadšen. Do Ostravy se prý zase vrátí na další svůj muzikál, který zde chystají - Evitu.

Rice se do Česka poměrně často vrací. V českém provedení viděl už dříve i další slavné muzikály, které vytvořil s Andrewem Lloydem Webberem, třeba Evitu v pražském Divadle Spirála anebo Jesus Christ Superstar v Hudebním divadle Karlín.

Josefa, jehož NDM uvádí na prknech Divadla Jiřího Myrona, viděl při devětadvacáté repríze. „Chtěl bych poděkovat hercům, protože všichni byli skvělí. Od nejmenších po nejvyšší, od nejmladších po nejstarší. Všechno bylo úžasné. Skvělá režie, scéna, světla a choreografie. A nesmím zapomenout na vynikající orchestr,“ nešetřil držitel Oscara po představení chválou. Česká verze muzikálu by podle něho obstála i ve Spojených státech. „Asi by lidé nerozuměli češtině. Ale jinak, proč ne. Show to byla opravdu dobrá,“ poznamenal.

Autorem českého překladu je Michael Prostějovský. „I když jsem překládal všechny muzikály Tima Ricea a Andrewa Lloyda Webbera, Josefa mám asi nejraději. Josef je milé představení plné úžasného humoru, má řadu morálních poučení, neb jak známo vychází z Bible, a také ta hudba, kterou Webber složil, je nesmírně pestrá a barevná. Je to muzikál, který dává veliký prostor režii a choreografii,“ uvedl.

Jestli bylo nastudování povedené, posuzoval podle něho Rice, který pochopitelně česky nemluví, z reakce na jevišti i v hledišti. „Jestliže jsou reakce ve stejném okamžiku stejné jako v angličtině, vidí, že to funguje,“ domnívá se Prostějovský.

Národní divadlo moravskoslezské už získalo licenci i na muzikál Evita. Premiéru bude mít v březnu a Rice už obdržel pozvání, aby na některou z repríz zavítal. „Nevím kdy, ale pokud bude Evita stejně dobrá jako Josef, rád se přijedu podívat,“ přislíbil.

Video Tom Rice přijel do Ostravy
video

Tom Rice přijel do Ostravy